Holm
Zgrada je s tri strane omeđena kanalima, jednim zidom doslovce umočena u vodu, do koje vodi prolaz s kanuima ‘parkiranim’ po stepenicama. Na gustoj, algama obojenoj vodi čamci i drvene platforme vlasnika stanova u prizemlju sa stolovima, naslonjačima i golemim posudama s cvijećem. Na nekima je pričvršćen motor, pa mogu ploviti zaljevom s cijelom tom postavom namještaja. Kanalom plove labudovi i patke, a vikendom i praznicima oživljavaju ga veslači.
Foto Ada Jukić
Stan je u petnaestak godina mladoj zgradi. Četverokut četverokatnice s desetak ulaza kadrira veliko unutrašnje dvorište s travnjakom i stablima (samo jedno ‘pravo drvo’, ostala ne veća od rijetkog žbunja koje propušta svjetlo, sunce ne treba zaklanjati). Pješčanik i igralište za djecu (mali bicikli i gumene igračke ostaju gdje su ih ostave u igri, djeca ih zajednički koriste). Tu je i sjenica za okupljanje stanara i spremište za bicikle, nema govora o automobilu (u mojem zagrebačkom dvorištu slične veličine dječje igralište okružuju parkirani automobili, a jedino mjesto za bicikl su stupovi javne rasvjete).
Travnjak, koji se redovito i diskretno održava, neprimjetno je reljefan (ispupčenja sam tek poslije primijetila), pa kad se na dekama na pravom ili zamišljenom suncu sunčaju cijele obitelji, ne treba im jastuk.
Uzgred, primijetili smo i u širem okružju postupak ‘reljefizacije’ zelenih površina. Zemlja od iskopanih rupa formira brežuljak, a u udubljenjima se polažu grane i osušena debla. To tvori dinamičniju zajednicu biljaka i kukaca i zanimljiviju vizuru parka.
Na svakom katu su po dva stana, tako da imamo samo jednog neposrednog susjeda. Na odmorištu je cijev za bacanje miješanog otpada (jedna od fantastičnih stvari, uzmeš vrećicu, zavežeš je i ubaciš u otvor, zatvoriš poklopac i čuješ kako pada u neko spremište u podrumu, poslije ga kamioni ‘isisavaju’ iz neprimjetnih utora na pločniku). Pred liftom je dovoljno prostora za ogromna dječja kolica i druge privremene volumene, a cipele ostaju pred ulaznim vratima (to nije izvorni danski običaj, Kako nam je rekao gospodin Anders, ali su ga prihvatili jer je praktičan).
Mi smo na trećem katu, na vrhu su terase s biljkama i ležaljkama. Prostorija koja povezuje kuhinju i dnevnu sobu proteže se cijelom širinom zgrade, obje strane su staklene, preko kanala stoji slična zgrada kao kuća za lutke, ali nitko ne gleda one druge i svi žive kao da ih drugi ne gledaju. Balkon staklene ograde otvara se prema dvorištu, u njemu su zalasci sunca i ptice, svrake zoblju po travnatoj nadstrešnici ‘biciklarnice’, a galebovi ostavljaju biološke tragove po vanjskom rubu balkona (: .
Odvojene su dvije manje sobe, spavaća i dječja ili gostinska, a kod ulaza je kupaonica s tušem i praktičnim rješenjem odvoda. Funkcionalno i pregledno. Jednostavno održavanje. Toplo. Radijatori i otvori za ventilaciju u svakom okviru prozora. Vrata centimetar viša od drvenog poda propuštaju zrak, mogu se postaviti tepisi između prostorija. Prozorska krila ojačana da izdrže udare vjetra. U minijaturnoj sobici s vlastitim malim vratima, smještena su brojila potrošnje energije i instalacije.
S dvije staklene strane umjesto zida, sunce ulazi dva puta dnevno u dnevnu sobu. Ujutro, s jugoistoka, iznad kanala, popodne ‘iz dvorišta’, a kad najjače prži (a ima iznenađujući broj takvih ljetnih dana), sunce ‘prelazi’ ravni krov zgrade i ne upire u prozore. Kad je hladno, odemo na sunčanu stranu, a kad je vruće, dovoljno je premjestiti se na drugi kraj sobe. Ako i to ne pomaže, ugrađene su zavjese na svim staklenim površinama koje učinkovito osjenčuju prostor. Nikakve potrebe za ‘klimom’, ni pod efektom staklenika!
Uzgred, novi stanovi isporučuju se sa spomenutim zavjesama te ugrađenim ormarima, kuhinjom i uređajima u kuhinji i kupaonici. Ali bez ‘lustera’. Čak se i iznajmljuju stanovi bez stropnih svjetiljaka, jer se osvjetljenje ostvaruje kombinacijom podnih i stolnih lampi, uz mekši i ugodniji svjetlosni učinak.
Gradnja odgovornosti
Na polici na ulazu, na znanje i ravnanje vlasniku (i stanarima), dva su registratora sa svim podacima o izgradnji i opremi stana. Na stotine stranica navedeno je tko je pokrenuo i realizirao projekt, tko je izveo radove i isporučio materijale i komponente, od betonskog sastava i armatura do gumene izbočine na podu koja zaustavlja vrata (uostalom, na samim vratima je pločica s podacima o tipu, broju i standardu koji zadovoljavaju). U registratoru su navedena imena projektantskih ureda i osoba, njihove adrese i brojevi telefona, kataloški brojevi predmeta, nacrti, sve raspoređeno u poglavlja i ukoričeno. U drugom registratoru su upute za korištenje i jamstva ugrađenih uređaja. Upute za održavanje. Premažite slavine vinskim octom, savjetuju. Skromno, ekološki, bez sugeriranih komercijalnih brandova. Prozračite posteljinu. Otvorite vrata kupaonice poslije tuširanja. Kuće su okružene vodom, a plijesan je najbolje spriječiti. Prema slici na naslovnici, danski registrator tiskan je neposredno prije dovršetka gradnje, a iz zraka se vidi i položaj zgrade u kvartu, sa sadržajima koji su joj već na raspolaganju. Za usporedbu, sjećam se kad smo uselili u prvi vlastiti stan, dobili smo dvije stranice ugovora i tri ključa, jedan od poštanskog pretinca.
Nastavit će se…
Ada Jukić
Zagreb, 13.03.2025.
Kopenhagen, grad u kojem želim ostati [piše Ada Jukić]
Kopenhagen, grad u kojem želim ostati, drugi dio [piše Ada Jukić]
Kopenhagen, grad u kojem želim ostati, treći dio [piše Ada Jukić]
Kopenhagen, četvrti dio [piše Ada Jukić]