Predstavljanje ponovno pokrenute svjetski poznate francuske džepne enciklopedijske edicije „Što znam?“ („Que sais-je?“) u izdanju Kulturno informativnog centra, održat će se u četvrtak, 26.03.2026. u 19 sati u KIC-u (Preradovićeva 5). Uz predstavljanje same biblioteke, predstavit ćemo i četiri nova naslova: Mitovi i književnost, Kulturna povijest, Imaginacija i Depresija u tiskanom i audio obliku u suradnji s našom prvom i najvećom audio bibliotekom Book&zvook.

Fotografiju ustupio KIC

O biblioteci i knjigama će govoriti: Ljubica Letinić, Book&zvook,  Marko Gregorić, prevoditelj i Petar Bujas, urednik biblioteke

O biblioteci „Što znam?“

„Biblioteku Što znam? (Que sais-je?)  još je 1941. pokrenuo Paul Angoulevent, a do danas ona broji preko tri i pol tisuće različitih naslova, preko dvije i pol tisuće autora i prijevode na četrdesetak jezika. Biblioteka je dobila ime po Montaigneovoj misli, ugraviranoj i u njegov osobni pečat, a osmišljena je kao niz knjižica, koje sintetiziraju osnovno znanje i postavke raznih disciplina, područja ili tema.

Ono što fascinira u toj biblioteci i načinu njezina uređivanja jest visoka razina i upućenost tekstova, uravnoteženi omjer esejizma i enciklopedizma, analize i faktografije, tumačenja i podataka, specijaliziranosti i pristupačnosti, koji postižu toliko različiti i brojni autori.

Kultna biblioteka Što znam? je ‘kulturni proizvod’ koji se opire konzumerističkoj logici te brzini, imperativima promjene i senzacije, prevladavajućima i u izdavačkim industrijama.“ (Katarina Luketić)

[izvor informacije KIC]