Četrnaesto izdanje bijenalnog Međunarodnog festivala Organ Vida otvara se 11. lipnja u 20 sati u Muzeju suvremenu umjetnosti Zagreb s čak pet izložbi, među kojima je i centralna izložba finalist⁞a koji su svojim radovima odgovorili na temu festivala Happy Spiralling / Sretno u vrtlogu. Pored grupne izložbe finalist⁞a s radovima jedanaest umjetnik⁞a, iste večeri u MSU Zagreb otvaraju se četiri samostalne izložbe umjetnik⁞a: Julie Béne, Kevina Osepe, Sare De Brito Faustino i Paule Tončić, ovogodišnje dobitnice Nagrade Marina Viculin. Pored izložbenog, u Galeriji SKD Prosvjeta održat će se i diskurzivni program festivala s predavanjima, razgovorima i predstavljanjem nove publikacije Organa Vida The Vibes Are Off koja tematizira humor, ružnoću i online estetiku kao kritičke pristupe u vizualnoj umjetnosti i kulturi. Izložbe u MSU Zagreb ostaju otvorene do 6. rujna 2026. godine.

Fotografiju ustupio Vizkultura – Paula Tončić, COCCYX CUTZ

Ovogodišnje izdanje Organa Vida, Happy Spiralling / Sretno u vrtlogu, nastoji pronaći smisao u svakodnevici prezasićenoj slikama: podražaji nas bombardiraju, ali ništa nas ne dira. Festival propituje kako suvremena vizualna kultura odražava stvarnost, ali i kako je aktivno proizvodi,  kako oblikuje načine na koje se vidimo, razumijemo svijet i stvaramo umjetnost. Zastupljeni radovi hvataju se u koštac s prezasićenim digitalnim svijetom: prokazuju kako nas manipulira i iscrpljuje, ali ga i destabiliziraju subverzijom: poigravaju se njime, ismijavaju ga ili iz njega bježe.

Vrtlog tema izložbe finalist⁞a:
identitet, reprezentacija, online život, nadzor, kontrola, proizvodnja gluposti i fake news

Radovi jedanaest finalist⁞a grupne izložbe Happy Spiraling bave se temama identiteta identifikacije, reprezentacije, online života, autofikcijom kao umjetničkom praksom, nadzorom, kontrolom, proizvodnjom gluposti i fake newsa te eskapizmom kao bitnim afektivnim dimenzijama online života. Umjetnica Aurélie Bayad kroz autoportrete propituje voajerizam i samoizlaganje u online prostoru, izloženost tijela i emocija postaju gesta otpora, način da se preuzme kontrola nad vlastitim narativom. Hiiona Choi gradi monumentalne skulpture i fotografije kao fiktivne forenzičke tragove, pozivajući publiku da rekonstruira živote i sudbine žena čija imena nose njezini radovi. Jaana-Kristiina Alakoski uranja u fandom junakinje iz filma Okus krvi, Sookie Stackhouse, istražujući eskapizam, užitak i mehanizme djevojačke identifikacije. Umjetnica Gedvilė Tamošiūnaitė u svom radu tematizira tjeskobu online interakcija, s posebnim fokusom na kontinuirani nadzor kojem su izložene. U središtu instalacije Jamea St. Findlaya eksperimentalni je film u kojem pratimo paranoičnog pojedinca uvjerenog da je pod stalnim nadzorom, a imperativ stalne produktivnosti razotkriva se kao glavni uzrok njegove tjeskobe i raspada. Irma Name koristi format sitcoma kako bi kritički sagledala logiku reprodukcije slika, ponašanja i narativa u automatiziranim sustavima: glumci ponavljaju scene pisane uz pomoć umjetne inteligencije sve dok ih ne istroše, dok priča i istina postupno ne nestanu, a gledatelj⁞i ostaju suočen⁞i s kompletnim raspadom značenja. Umjetnic⁞e Madeleine Andersson, Maja Bojanić i Brin Žvan parodiraju proizvodnju znanstvenih činjenica dok Rafael Roncato istražuje njihovu manipulaciju u suvremenom političkom diskursu, a Hertta Kiiski odbacuje klasične epistemološke okvire, okrećući se afektivnim i intuitivnim načinima razumijevanja stvarnosti.

Četiri samostalne izložbe: Julie Béna, Kevin Osepa, Sara De Brito Faustino i Paula Tončić

Velika samostalna izložba francuske umjetnice Julie Béne središnji je dio 14. izdanja festivala Organ Vida, predstavit će manju retrospektivu i site-specific instalaciju osmišljenu posebno za MSU Zagreb. Praksa Julie Béne ukorijenjena je u tradicijama kabarea i nadrealizma, koje reinterpretira u suvremenom kontekstu gradeći hibridne svjetove u kojima se, uz puno humora i elemenata groteske, susreću visoko i popularno, sveto i profano. U suradnji s nizozemskom organizacijom FOTODOK, Organ Vida predstavlja novu samostalnu izložbu Kevina Osepe Ocho Día. Eight Days, Nine Nights u kustoskoj koncepciji Darie Tuminas. Kroz rituale s rodnog Curaçaa koji iščezavaju iz kolektivnog pamćenja, Osepein rad kroz dekolonijalne i kvir okvire propituje gubitak i transformaciju. Samostalna izložba švicarske umjetnice Sare De Brito Faustino Kuća bez krova obuhvaća site-specific instalaciju i seriju fotografija. Rekonstruirajući dom iz djetinjstva kao minijaturni svijet, umjetnica osobnu traumu pretvara u vizualni narativ koji balansira između nježnog i monstruoznog i nudi novu perspektivu na disfunkcionalni obiteljski prostor. Paula Tončić dobitnica je Nagrade Marina Viculin 2025./2026., priznanja koje se od 2017. bijenalno dodjeljuje umjetnicama čija praksa polazi od fotografskog medija. Nagrada uključuje mentorski proces te podršku za novu produkciju i samostalnu izložbu COCCYX CUTZ koja će biti predstavljena u MSU Zagreb.

O festivalu:


Organ Vida istražuje fotografiju kao kritički i eksperimentalan medij, s naglaskom na
inovativne, interdisciplinarne pristupe i njezino povezivanje sa širim poljem vizualne kulture. Od 2010. središnji dio programskih aktivnosti čini međunarodni festival koji okuplja suvremene umjetni⁞ke čije prakse na inovativan i kritički način pristupaju slici. Organ Vida vodi kustoski tim koji čine Barbara Gregov, Lovro Japundžić i Lea Vene.

Glavni partner festivala je MSU Zagreb, a partneri su FOTODOK i Galerija SKD Prosvjeta

Festival podržavaju: Gradski ured za kulturu i civilno društvo Grada Zagreba, Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Pro Helvetia Swiss Arts Council, Veleposlanstvo Kraljevine Nizozemske, Turistička zajednica grada Zagreba, Zaklada “Kultura nova”

[izvor informacije Muzej suvremene umjetnosti]