SVJETSKI FESTIVAL ANIMIRANOG FILMA ANIMAFEST ZAGREB 2023 PREDSTAVLJA ODABRANE KRATKOMETRAŽNE, STUDENTSKE I HRVATSKE FILMOVE

Od 1800 prijavljenih filmova iz 93 zemlje svijeta, Svjetski festival animiranog filma – Animafest Zagreb ponosno predstavlja službenu selekciju odabranih filmova u kategorijama Veliko natjecanje kratkometražnog filma, Natjecanje studentskog filma i Natjecanje hrvatskog filma.

U selekcijskim komisijama su, uz umjetničkog ravnatelja festivala Daniela Šuljića, sudjelovale Margit Antauer i Marina Kožul pri odabiru filmova za Veliko natjecanje kratkometražnog filma i Natjecanje hrvatskog filma, a Jasminka Bijelić Ljubić i Hana Tintor birale su filmove u kategoriji Natjecanja studentskog filma.

Samo je u kategoriji Veliko natjecanje kratkometražnog filma prijavljeno gotovo 900 filmova, a odabrano njih 42. U Natjecanje studentskog filma je između 830 prijavljenih u konkurenciju odabran 41 film, a u Natjecanje hrvatskog filma uvršteno je 19 filmova.

Svjetski festival animiranog filma – Animafest Zagreb održat će se u Zagrebu od 5. do 10. lipnja 2023.

Rezultate selekcije Velikog natjecanja dugometražnog filma, Natjecanja filmova za djecu, Natjecanja VR animacije te Svjetske Panorame, kao i ostalih programskih cjelina objavit ćemo ubrzo, a u nastavku donosimo popise odabranih filmova:

VELIKO NATJECANJE KRATKOMETRAŽNOG FILMA 2023

  • A Kind of Testament, Stephen Vuillemin (Remembers / France / 2023)
  • A Tiny Man, Aude David, Mikael Gaudin (La Belle Affaire Productions / France / 2022)
  • Almost Forgotten, Dimitri Mihajlovic, Miguel Lima (BAP – Animation Studio / Portugal / 2023)
  • Blush – An Extraordinary Voyage, Iiti Yli-Harja (Side Stories / Finland / 2022)
  • Box Cutters, Naomi Van Niekerk (Ikki Films, Valk Productions, Dryfsand / France, Netherlands, South Africa / 2023)
  • Chamber of Shadows, Seyoung Ok (independent production / South Korea / 2023)
  • Compound Eyes of Tropical, Zhang Xu Zhan (Zhan Zhan Xi Qi / Taiwan / 2022)
  • Dog Apartment, Priit Tender (Oü Nukufilm / Estonia / 2022)
  • Eeva, Lucija Mrzljak, Morten Tšinakov (Eesti Joonisfilm, Adriatic Animation / Estonia, Croatia / 2022)
  • Family Portrait, Lea Vidaković (Adriatic Animation, Vivement Lundi!, Biberche Productions / Croatia, France, Serbia / 2023)
  • Fragile Love, Xie Li (Mitotase / China / 2022)
  • Greylands, Charlotte Waltert, Alvaro Schoeck (Virage Film / Switzerland / 2023)
  • Ice Merchants, João Gonzalez (COLA Animation, Wildstream, Royal College of Art / Portugal, France, United Kingdom / 2022)
  • Ikimono-san: Turtle, Atsushi Wada (New Deer / Japan / 2023)
  • It’s Nice in Here, Robert-Jonathan Koeyers (Valk Productions / Netherlands / 2022)
  • Juxtaposed LAND, ALIMO (Pigeon Productions, King Abdulaziz Center for World Culture – Ithra Production / Poland, Saudi Arabia / 2023)
  • La Pursé, Gabriel Nóbrega (Vetor Zero / Brazil / 2022)
  • Love Me True, Inés Sedan (Lardux Films / France / 2023)
  • Mao’s Mango Cult, Kayu Leung (TEDed Talk / France, United States, Hong Kong / 2022)
  • Mariupol. A Hundred Nights, Sofiia Melnyk (GOGOLFEST / Ukraine, Germany / 2023)
  • No. 28, Zahra Salarnia (independent production / Iran, New Zealand / 2022)
  • Oneluv, Varya Yakovleva (Studio SHAR / 2022)
  • Our Pain, Shunsaku Hayashi (Shunsaku Hayashi Works / Japan / 2023)
  • PARALLEL, Sam Orti (Conflictivos Productions / Spain / 2022)
  • Phonorama, Alex Rey (independent production / Spain / 2022)
  • PLSTC, Laen Sanches (independent production / France / 2022)
  • Rosemary A.D. (After Dad), Ethan Barrett (Space Dog Film / United States / 2022)
  • SCALE, Joseph Pierce (Melocoton Films, Bridge Way Films, Ozù Productions, Endorfilm / France, United Kingdom, Belgium, Czechia / 2022)
  • Spring, Pernille Kjaer (Martina Scarpelli Studio / Denmark / 2023)
  • Teacups, Alec Green, Finbar Watson (and maps and plans / Australia, Ireland / 2023)
  • The Cactus, Ricardo Kump (Kump Produções / Brasil / 2022)
  • The Debutante, Elizabeth Hobbs (Animate Projects / United Kingdom / 2022)
  • The Flying Sailor, Wendy Tilby, Amanda Forbis (National Film Board of Canada / Canada / 2022)
  • The Following Season, Natko Stipaničev (Kino Klub Split / Croatia / 2023)
  • The Garden of Heart, Olivér Hegyi (CUB Animation, Artichoke / Hungary, Slovakia / 2022)
  • The Marrons Glacés, Delphine Hermans, Michel Vandam (Camera-etc / Belgium / 2022)
  • The Master of the Swamps, Sasha Svirsky (XZ Production / Germany / 2023)
  • The Waiting, Volker Schlecht (mobyDOK medienproduktion / Germany / 2022)
  • The World’s After, Florentina Gonzalez (Autour de Minuit / France / 2022)
  • Where I Live, Susanne Jirkuff (independent production / Austria / 2022)
  • WORLD TO ROAM, Stephen Irwin (small time inc. / United Kingdom / 2023)
  • Y, Matea Kovač (Ustanova Zagreb film / Croatia / 2023)

NATJECANJE STUDENTSKOG FILMA 2023

  • A Taste For Music, Jordan Antonowicz-Behnan (Royal College of Art / United Kingdom / 2022)
  • A World in Chaos, David Crisp (Moholy-Nagy University of Art and Design Budapest / Hungary / 2023)
  • Above the Clouds, Vivien Hárshegyi (Moholy-Nagy University of Art and Design Budapest / Hungary / 2022)
  • And Then…, Leo Graf, Tanja Nuijten, Raphael Stalder (Lucerne School of Art and Design / Switzerland / 2022)
  • Ant Hotel, Yu-Hsuan Teng (National Taiwan University of Arts / Taiwan / 2022)
  • Ascent, Matti Vesanen (The National Film & Television School / United Kingdom / 2022)
  • Burnt Cookies, Jezaja Uten (KASK / Belgium / 2022)
  • Carlos Montaña, Itati Romero (Universidad Nacional de Córdoba / Argentina / 2022)
  • Chopping Wood Chips, Alize Sotelo Gutierrez, Rita Ataide Novais (London College of Communication, UAL / United Kingdom, Spain, Portugal / 2022)
  • Cowboy Kevin, Anna Lund Konnerup (The Animation Workshop / Denmark / 2022)
  • Dead Silent, Miriam Fox (The National Film & Television School / United Kingdom / 2022)
  • Dear Me, Suchana (Satyajit Ray Film and Television Institute / India / 2022)
  • Dede is dead, Philippe Kastner (FAMU – Film and TV School of the Academy of Performing Arts / Czechia / 2023)
  • End of Summer, Tara Attarzadeh (University of Tehran/ Iran / 2022)
  • Follow my Steps, Nils Balleydier (La Poudrière / France / 2022)
  • Foreign Side, Sara Tomas (Academy of Fine Arts Zagreb / Croatia / 2023)
  • Funeral at Nine, Mamadou Barry, Rodrigo Veras, Ziyu Wang, Junhao Xiang, Wang Yu, Linfeng Zhou (Gobelins / France / 2022)
  • Fur, Zhen Li (California Institute of the Arts / United States / 2022)
  • Hands on the Fire, Francesca Loss (La Poudrière / France / 2022)
  • Hernicia, Sameliina Paurson (Estonian Academy of Arts / Estonia / 2022)
  • Homemaker, Ciara Kerr (National Film & Television School / United Kingdom / 2023)
  • Juice, Mona Keil (Filmakademie Baden-Württemberg / Germany / 2022)
  • La Vita Nuova, Arthur Sevestre (La Poudrière / France / 2022)
  • Lovesome, Rina Tsukamoto (Tama Art University / Japan / 2022)
  • Opening Night, Sara Szymańska (The Polish National Film, Television and Theatre School in Lodz / Poland / 2023)
  • Peacock Inn, Dorotea Radušić (Academy of Fine Arts Zagreb / Croatia / 2023)
  • Pipes, Kilian Feusi, Jessica Meier, Sujanth Ravichandran (Lucerne School of Art and Design / Switzerland / 2022)
  • Ressources Humaines, Trinidad Plass, Titouan Tillier, Isaac Wenzek (EMCA / France / 2022)
  • Roald, Clara Bigache, Laurent Chavalle, Julie Chene, Thibault Chopinet, Armand Gaucheron, Alexis Lheureux, Maxime Prone (ESMA / France / 2022)
  • Sem, Joke Duwaerts (LUCA School of the Arts / Belgium / 2022)
  • Sewing Love, Xu Yuan (Tama Art University / Japan / 2023)
  • Soaked In, Shiyu Tang (East China Normal University / China / 2022)
  • Symbiosis, Raz Merhav (Bezalel Academy of Arts & Design / Israel / 2022)
  • The building at 9 Etzel St., Bar Vaknine, Tamar Sharvit, Matan Levi (Bezalel Academy of Arts & Design / Israel / 2022)
  • The Silent Scream, Camille Anne, Julie Vandenbergue, Martin Laurent, Elisa Torris, Camille Leroy, Lucas Foutrier (Pôle 3D / France / 2022)
  • Under A Shooting Contrail, Rika Nakayama (California Institute of the Arts / United States / 2022)
  • Unique Time, Yu-Jin Oh (Korean Academy of Film Arts / South Korea / 2022)
  • Vulvine Reine d’Extase, Clémence Andre, Nawel Bahamou, Ming Chieh Chang, Théo Guyot, Mariia Yanko (Gobelins / France / 2022)
  • Water Drop, Selma El Maki (Emile Cohl School / France / 2023)
  • Wind Whisperer, Fernanda Caicedo (Bauhaus University Weimar / Germany, Ecuador / 2022)
  • Zuman, Honor Price (The National Film & Television School / United Kingdom / 2022)

NATJECANJE HRVATSKOG FILMA 2023

  • Aleph, Slobodan Tomić (Ustanova Zagreb film / Croatia / 2023)
  • Babushka Has A New Boyfriend, Dean Hamer (Academy of Fine Arts Zagreb / Croatia / 2023)
  • Bird house, Petra Pavetić Kranjčec (Academy of Fine Arts Zagreb / Croatia / 2023)
  • Cat Food, Antonio Klasić (Academy of Fine Arts Zagreb / Croatia / 2023)
  • Eeva, Lucija Mrzljak, Morten Tšinakov (Eesti Joonisfilm, Adriatic Animation / Estonia, Croatia / 2022)
  • Family Portrait, Lea Vidaković (Adriatic Animation, Vivement Lundi!, Biberche Productions / Croatia, France, Serbia / 2023)
  • Foreign Side, Sara Tomas (Academy of Fine Arts Zagreb / Croatia / 2023)
  • Her Dress for the Final, Martina Meštrović (Kreativni sindikat / Croatia / 2023)
  • Holy Men, David Lovrić (Adriatic Animation / Croatia / 2022)
  • Horizon, Morana Marija Vulić (Academy of Fine Arts Zagreb / Croatia / 2023)
  • Love Is A Color, Nikolina Žabčić (Academy of Fine Arts Zagreb / Croatia / 2023)
  • Peacock Inn, Dorotea Radušić (Academy of Fine Arts Zagreb / Croatia / 2023)
  • Remember How I Used to Ride a White Horse, Ivana Bošnjak Volda, Thomas Johnson Volda (Kreativni sindikat / Croatia / 2022)
  • Republika, Antonia Begušić (Ustanova Zagreb film / Croatia / 2023)
  • Second Skin, Dora Klanac (Academy of Fine Arts Zagreb / Croatia / 2023)
  • The Following Season, Natko Stipaničev (Kino Klub Split / Croatia / 2023)
  • Thirteen, Helena Schultheis Edgeler, Richard Edgeler (Elestra u.o. / United Kingdom, Croatia / 2023)
  • Under Cover, Darian Bakliža (Academy of Fine Arts Zagreb / Croatia / 2023)
  • Y, Matea Kovač (Ustanova Zagreb film / Croatia / 2023)

Animafest Zagreb oštro osuđuje rusku invaziju na Ukrajinu te je Vijeće festivala odlučilo ne navoditi Rusiju kao zemlju produkcije. Podržavamo ruske autore čiji su filmovi odabrani u natjecanje i koji su redom javno istupili protiv rata.

[izvor informacije Animafest]