Haruki Murakami
Muškarci bez žena
S japanskoga preveo Vojo Šindolić
Godina izdanja 2018
Cijena 129 kn
Broj stranica 224
Uvez meki
U sedam pripovijedaka Haruki Murakami proniče u živote muškaraca koji se, svaki na svoj način, stjecajem okolnosti nose sa samoćom. U zbirci prožetoj patosom i istim trpkim humorom koji je zaštitni znak autorovoga cjelokupnog opusa, Murakami nam je dao još jedno klasično djelo suvremene književnosti.
Haruki Murakami rođen je u Kjotu 1949., a danas živi u blizini Tokija. Autor je niza romana među kojima se ističu veliki japanski bestseler ‘Norveška šuma’, svjetska uspješnica ‘Kafka na žalu’ te opsežni ‘Ljetopis Ptice Navijalice’. Murakami je također autor publicističke knjige ‘Podzemlje: napad plinom u Tokiju i japanska psiha’, a pripovijetke su mu objedinjene u zbirkama ‘Slon nestaje’, ‘Nakon potresa’ i ‘Slijepa vrba, usnula žena’. Novija su mu djela memoarska proza ‘O čemu govorim kada govorim o trčanju’, trilogija ‘1Q84’ te roman ‘Bezbojni Tsukuru Tazaki i njegove godine hodočašća’. Dobitnik je mnogih književnih priznanja, uključujući Jeruzalemsku nagradu i Nagradu Franz Kafka. Djela su mu prevedena na četrdeset jezika.
Damir Šodan
Unutarnji neprijatelj
Uvez: Meki uvez
Izdavač: Vuković & Runjić
Jezik: Hrvatski jezik
ISBN-13: 9789532862010
Dimenzije: 15,3×23,5
Cijena: 99,00 kuna
U najnovijoj, petoj zbirci poezije naslovljenoj Unutarnji neprijatelj, pjesnik, dramski pisac, prevoditelj i urednik, Damir Šodan, nastavlja razvijati poetiku hibridnog “infrarealizma” suprotstavljajući metahistorijske i intimističke impulse u želji da na presjecištima osobnih i općih iskustava u svojevrsnom peripatetičkom zamahu, brzom izmjenom povijesnih, geografskih i duhovnih toposa, opipa i registrira bilo zeitgeista. Autor je pritom svjestan da je jedan od znakova vremena posvemašnje potiranje granica između dokumentarnog i fikcionalnog diskursa, što pjesniku pruža veliku slobodu, ali mu istodobno nameće i nemalu odgovornost pri kreiranju novih stihov(a)nih svjetova.
Miroslav Kirin
Lirika
Vuković & Runjić
2018.
110 str.
22 cm
ISBN 978-953-286-203-4
Šest godina nakon ‘Zenzancija’ (2013.), knjige, kako joj naslov upućuje, oslonjene na više-manje vrckavo poigravanje prividnom jednostavnošću i poezijom oka proizašlom iz istočnjačkih čitanja pjesničkih i filozofskih tradicija i njihove simbioze sa širokom plejadom zapadnog nasljeđa, i dvije godine nakon knjige ‘Hipernovalis’ (2015.), Miroslav Kirin javlja se novim naslovom kojim se možda više nadovezuje na jednostavnost i strogost Zenzancija nego na radikalnog ‘Hipernovalisa’, koji je je svojom razbarušenom hibridnošću pjesničkih i ne-pjesničkih oblika određena poetička pitanja zaoštrio do krajnjih granica. Novi rukopis Lirka baštini upravo tu oslobođenu ludičnost, sklonost apsurdnim situacijama i neočekivanim jezičnim rješenjima.
Miroslav Kirin rođen je u Sisku 1965. godine. Piše i objavljuje poeziju, prozu i prijevode s engleskog jezika. Objavio je tri zbirke poezije — ‘Od nje do vječnosti’ (1989., nagrada Goran za mlade pjesnike), ‘Tantalon’ (1998.), ‘Zukva’ (2004.), te prozu ‘Album’ (nagrada Jutarnjeg lista za najbolje prozno djelo u 2001. godini). Živi i radi u Zagrebu.
[izvor informacije Vuković & Runjić]