Ledeno doba 4: Zemlja se trese
Ice Age: Continental Drift (2012.)
Blue Sky Studios, 2012. / 2012., Blitz
Trajanje: 94 min.
Format: 2,35:1
Color: Color
Zvuk: SDDS | Dolby Digital | Datasat
Redatelj: Steve Martino, Mike Thurmeier
Originalni glasovi: Ray Romano, Denis Leary, John Leguizamo
Hrvatski glasovi: Edo Majka, Tarik Filipović, Darija Knez, Ljubo Kerekeš
Ledeno doba 4: Zemlja se trese – Movie Site
Ice Age 4: Continental Drift – IMDb
‘Ledeno doba’ zvuči neodoljivo privlačno u doba ljetnih vrućina i psihoze globalnog zatopljenja. Pa iako se u ovom ‘Ledenu dobu’ otapaju ledenjaci, a životinje plutaju i plove na santama leda opskrbljenih tropskim voćem, i četvrti nastavak filma deluje svježe (u klimatiziranoj dvorani multipleksa) i može nasmijati publiku u školskom i predškolskom razvoju.
Što se originala tiče, animirane su konstante dopunjene novim likovima i akcijama, a što se domaće obrade tiče, dosta je truda uloženo u prijevod i sinkronizaciju, odnosno ‘nostrifikaciju’ anegdota i štoseva u dijalozima antropomorfiziranih praživotinja, među kojima su među pozitivcima obitelj Mamuta, Ljenjivac (Edo Maajka) i Tigar, a na čelu piratskih negativaca je Kapetan Orangutan i njegova nakazna menažerija (osim ljepotice Tigrice, ali njoj je ‘suđeno’ da prijeđe u suprotni tabor). U filmu se afirmiraju i mali sporedni junaci, među kojima je neustrašiva Krtica i vojska ubojitih vjeverica koje u napadu na pirate ostvaruju zanimljivu masovnu scenu.
Dakle, i u to četvrto ‘Ledeno doba’ životinje su izložene klimatskim i tektonskim poremećajima koje ih primoravaju na seobu i bijeg, kako bi sačuvale glavu (odnosno, vrstu). Pri tome se pojedini primjerci različito ponašaju, od onih koji gube glavu, brinu se i paničare, do onih koji ohrabruju druge i žrtvuju se za opći i pojedinačni spas. U filozofskom odnosu prema opasnosti i neizvijesnosti ističe se par bezbrižnih životinjica koje objašnjavaju svoj optimizam svojom glupošću! Dobro, oni koji nisu dovoljno glupi da budu bezbrižni, mogu biti dovoljno pametni da nađu rješenje i uspiju spasiti sebe i one koji zaslužuju spas do sljedeće epizode.
Duhovit, asocijacijama ‘nabijen’ tekst (koliko toga mogu apsorbirati najmlađi?) s dosljednim psihološkim profilima likova. Uz nestabilnu atmosferu i litosferu u kojoj se zateknu preživjeli na kraju filma, izvjesno je da će doći sljedećeg nastavka ‘Ledenog doba’. Stoga je važno da nisu iscrpljeni svi resursi ove filmske franšize.
Ada Jukić, Zagreb,03.07.2012.











