Inferno
Inferno (2016.)
Columbia Pictures, Imagine Entertainment, LStar Capital, 2016.
Trajanje: 121 min.
Format: 1,85:1
Color: Color
Zvuk: Dolby Atmos | Auro 11.1
Redatelj: Ron Howard
Glume: Tom Hanks, Felicity Jones, Sidse Babett Knudsen, Ben Foster, Ana Ularu, Irrfan Khan, Omar Sy, Kata Sarbó, Ida Darvish, Attila Árpa, Wolfgang Stegemann, Francesca Inaudi, Fortunato Cerlino, Jon Donahue, Christian Stelluti

Inferno – Movie Site
Inferno – IMDb

Paralelno sa svjetskim izdanjem, knjiga ‘Inferno’ Dana Browna objavljena je i u Hrvatskoj, tako da sam imao priliku odmah je jednom dahu i pročitati. U odnosu na prethodne knjige, ‘Anđeli i demoni’ i ‘DaVincijev kod’ ova je bila veliko razočaranje. Kako da su je pisla dva različita čovjeka koja se nisu uspjela uskladiti, toliko je u radnji bilo ‘rupa’ i nelogičnosti, tako da sam pomišljao o jednoj žestokoj recenziji, ali je to na kraju efektno ‘obavio’ Robert Tabula, što možete vidjeti na slijedećem LINK-u.

Inferno ; Ustupio CF
Inferno ; Ustupio CF

Ovdje se ipak radi o filmu kojeg je potpisao Ron Howar, redatelj koji prenio na veliko platno i dva prethodna filma snimljena prema romanima Dana Browna, pogađate, ‘Anđeli i demoni’ i ‘Da Vincijev kod’. Što god mislili o Ronu Howardu kao tipičnom holivudskom redatelju koji bespogovorno odrađuje zadane mu zadatke, moramo mu priznati da zna snimati filmove, pogotovo ako uzmemo u obzir neke njegove naslove kao što su ‘Daleki horizonti’ (1992.), ‘Apollo 13’ (1995.), ‘Ransom’ (1996.), ‘Genijalni um’ (2001.), ‘Nestale’ (2003.), ‘Utrka života’ (2013.), ‘U srcu mora’ (2015.)… našao bi se tu još filmova, nešto možete i sami istražiti. Nakon ‘Da Vincijevog koda’ (2006.) i ‘Anđela i demona’ (2009.) Ron Howard je bio logičan izbor za redatelja ‘Inferna’, dobro je poznavao literarni stil Dana Browna kao i Toma Hanksa koji je igrao simbologa Roberta Langodna.

U ‘Infernu’ Robert Langdon mora razriješiti zagonetku gdje je postavljena oprema koja će u kratkom roku desetkovati čovječanstvo. Ludi bogati znanstvenik Bertrand Zobrist (Ben Foster) sa svojim sljedbenicima smatra kao će spasiti svijet time što će u njega pustiti smrtonosnu i neizlječivu bolest. Kuga je tako harala u Srednjem vijeku da su samo malobrojni uspijevali preživjeti. Zobristova filozofija je da upravo sa smanjenjem broja ljudi na planeti Zemlji naš planet dobiva novu šansu, jer eksponencijalnim rastom stanovništva čovječanstvo će ionako presuditi samom sebi, i nestati u ekološkoj katastrofu. Problem je u tome što je prilikom privođenja Zobrist poginuo, a nitko ne zna gdje je postavio svoje smrtonosno oružje za ‘spas’ čovječanstva. I tu na scenu stupa Robert Langdon koji u roku manjem od 24 sata otkriti lokaciju s koje će započeti apokalipsa…

Film započinje Langdonovim košmarom u jednoj bolnici u Firenci. Langdon ima amneziju, ničega se ne sjeća u zadnjih 48 sati, a netko će ga pokušati ubiti. Bježi zajedno s liječnicom (Felicity Jones) i usput preko raznih simbola, od Danteovog ‘Pakla’ i njegove posmrtne maske pokušava rješiti što mu se to dogodilo, i što uopće traži… ‘Inferno’ jeste film frenetičnog ritma na tri turističke lokacije (Firenca, Venecija i Istanbul), tako da na momente djeluje kao propagandni spot neke turističke zajednice. Ono što mi se nije sviđalo u knjizi, razne nelogičnosti, u filmu su manje izražajne, iako ima nekoliko obrata, koji baš i nisu dramaturški utemeljeni. Gledatelj se pita zašto su negativci morali raditi takve nemoguće kombinacije da bi došli do nekih rezultata. Glavni negativac je apokalipsu mogao daleko jednostavnije riješiti, a ne toliko komplicirati sa silnim zagonetkama i simbolima u kojima se jedino glavni lik ne može izgubiti. Toliko zapleta u zapletima u stalnom trčanju da je to na momente komično.

Ustvari ne bih trebao biti previše kritičan prema ‘Infernu’, jer ipak se radi o zabavnom filmu koji šalje i neke pozitivne poruke. To što je aranžiran u CSI-evsko ruhu, stvar je trenutne holivudske pomodnosti koja bi trebala prolaziti kod najšire publike.

Robert Jukić, Zagreb,20.10.2016.