Grčki premijer Tsipras, američki “haktivisti” i Titovi “odredi smrti” u fokusu popularnih programa ZagrebDoxa

Službeni programi Kontroverzni dox i Stanje stvari među najpopularnijim su programima ZagrebDoxa. Ove godine čak s 21 filmom propituju neke od najvažnijih političkih tema i kontroverzi današnjice, od aktualnih promjena u Grčkoj i sudbina istaknutih boraca za slobodu informacija Swartza i Snowdena do vrućih domaćih tema u Titovim odredima smrti. Od razotkrivanja nisu ostale pošteđene ni ekološke i ekonomske manipulacije, a ni seksualna prijestupništva.

Iz programa Stanje stvari izdvajamo francusko-grčki dokumentarac Nada na kocki Aleksandra Papanikolaua i Emilie Januku kojim se izbliza upoznajemo s predsjednikom Syrize i novim grčkim premijerom Alexisom Tsiprasom. Redatelji prate Tsiprasa tijekom godine dana, od prekretničke izborne kampanje 2012. godine, kada je Koalicija radikalne ljevice postala druga najveća grčka stranka, do lipnja 2013. godine, kada je bivša grčka vlada ugasila javnu TV postaju ERT. Upoznajemo Tsiprasovu osobnost, političke stavove i ambicije, odnose u stranci te saznajemo kako se gradila strategija i drugačija budućnost zemlje u ekonomskom kolapsu.

Dan pobjede ; Ustupio ZagrebDox
Dan pobjede ; Ustupio ZagrebDox

Film Killswitch Alija Akbarzadeha, također iz programa Stanje stvari, govori o borbi za kontrolu interneta čiji su heroji prerano preminuli haktivist i borac za slobodu informacija Aaron Swartz i zviždač Edward Snowden, dok provokativni film Cijena koju plaćamo Harolda Crooksa istražuje izvore, štetne posljedice i složena moralna pitanja korporacijske utaje poreza od nastanka koncepta porezne oaze u londonskim bankarskim krugovima 1950-ih do danas, kada se pola svjetske zalihe novca nalazi izvan dometa državnih riznica. Alina Rudnickaja u Danu pobjede pozabavila se ruskim zakonom koji zabranjuje promidžbu netradicionalnih seksualnih odnosa među maloljetnicima.

Redatelj Robert Kenner doznao je od majstora manipulacije medijima kako se “pere” odgovornost za klimatske promjene u Trgovcima sumnjom. Ekologija je u fokusu i švicarskoga filma Thule Tuvalu Matthiasa von Guntena, dok u Projekt divljina Davida Bonda gledamo zabrinutog oca koji uz pomoć marketinga današnje klince ovisne o tehnologiji (naziva ih zombijima staklenih očiju), nastoji navući na prirodu.

Kontroverzni dox među ostalima donosi Titove odrede smrti njemačkih autora Philippa Grülla i Franka Hofmanna, koji su istražili temu poprilično poznatu hrvatskoj javnosti: likvidaciju hrvatskih emigranata u Njemačkoj, uz poseban naglasak na ubojstvu Stjepana Đurekovića te posljedično suđenje Josipu Perkoviću i Zdravku Mustaču. Bliska nam je i tema Srpskog odvjetnika redatelja Aleksandra Nikolića, koji izlaže moralne dileme Marka Sladojevića, jedne od ključnih osoba odvjetničkog tima Radovana Karadžića, a dokumentarac Utopija Mladena Ćapina razotkrit će autorove zaključke o hrvatskom društvu.

Seksualnim prijestupništvom bave se čak tri kontroverzna doxa: to je Danijelov svijet češke redateljice Veronike Liškove, koja je na javni istup pridobila zajednicu čeških pedofila, a posebice jednog od njih, 25-godišnjeg Daniela. Ono što im je zajedničko, osim seksualnih sklonosti, jest to što nisu naudili djeci. Bez uspavanke Helen Simon raspliće se u suprotnom smjeru i govori o seksualnom zlostavljanju, a slična je tematika i kratkometražnog australskog dokumentarca Ispod nebesa koji potpisuje Logan Mucha.

Između ostalog, u ovom programu gledamo i libanonsko-kanadski film Mistična masa Karima B Harouna. Riječ je o fascinantnom dokumentarcu koji detaljno opisuje cjelodnevni obred tisuća Šijita koji se jednom godišnje sastaju da bi proslavili obljetnicu mučeničke smrti svoga vjerskog vođe.

POPIS FILMOVA – ZAGREBDOX 2015

SLUŽBENA KONKURENCIJA / OFFICIAL COMPETITION

1. MEĐUNARODNA KONKURENCIJA / INTERNATIONAL COMPETITION

1.

Besani u New Yorku / Sleepless In New York Christian Frei Švicarska

92′

2.

Bolji život / Something Better to Come Hanna Polak Danska, Poljska

110′

3.

Daleko od očiju, daleko od srca / Out of Mind, Out of Sight / Loin d’eux-mêmes, loin des autres John Kastner Kanada

88′

4.

Hotel i lopta / Hotel and a Ball / Viesnīca un bumba Laila Pakalnina Latvija

40′

5.

Ispod leda / Sounds of the soul Robin Dimet Francuska, Rusija

30′

6.

Jednogodišnji najam / One Year Lease Brian Bolster SAD

11′

7.

Kamčatka – lijek za mržnju / Kamchatka – The Cure for Hatred / Kamčatka – lekarstvo ot nenavisti Julia Mironova Rusija

44′

8.

Mjesto / The Place / Miejsce Julia Popławska Poljska

15′

9.

Mogućnosti su beskonačne / The Possibilities Are Endless James Hall, Edward Lovelace Velika Britanija

82′

10.

O ljudima i ratu / Of Men and War / Des hommes et de la guerre Laurent Bécue-Renard Francuska, Švicarska

142′

11.

Olupina / Shipwreck Morgan Knibbe Nizozemska

15′

12.

Pas lutalica / Stray Dog Debra Granik SAD

105′

13.

Pelikan u pustinji / Pelican in the Desert / Pelikāns tuksnesī Viesturs Kairišs Latvija

68′

14.

Pravila igre / Rules of the Game / Les reglès du jeu Claudine Bories, Patrice Chagnard Francuska

106′

15.

Rich Hill Tracy Droz Tragos, Andrew Droz Palermo SAD

93′

16.

Santa Cruz del Islote Luke Lorentzen SAD, Kolumbija

20′

17.

Snovolovka / Dreamcatcher Kim Longinotto Velika Britanija

98′

18.

Städtebewohner Thomas Heise Njemačka

82′

19.

U prenoćištu / The Overnighters Jesse Moss SAD

100′

20.

Virunga Orlando von Einsiedel Velika Britanija

104′

21.

Vlak duhova / Ghost Train James Fleming, Kelly Hucker Australija

14′

22.

Vrijeme za čaj / Tea Time / La once Maite Alberdi Čile

70′

23.

Vrtni ljubavnici / Garden Lovers / Eedenistä pohjoiseen Virpi Suutari Finska

73′

24.

Werka Paweł Łoziński Poljska

40′

25.

Zadrži dah / Don´t Breathe / La Faille Nino Kirtadze Francuska

86′

 2. REGIONALNA KONKURENCIJA / REGIONAL COMPETITION

1.

Beskućnik / Drifter Gábor Hörcher Mađarska, Njemačka

72′

2.

Besplatno / Free Vlatka Vorkapić Hrvatska

43′

3.

Bolesno / Sick Hrvoje Mabić Hrvatska

85′

4.

Destinacija_Serbistan / Logbook_Serbistan Želimir Žilnik Srbija

97′

5.

Dolazimo kao prijatelji / We Come as Friends Hubert Sauper Francuska, Austrija

110′

6.

Drugačija Mađarska – Život jednog sela, fragmenti/ Another Hungary – The Life of a Village – Fragments / Másik Magyarország – Töredékek egy falu hétköznapjaiból Dénes Nagy Mađarska

51′

7.

Kainova djeca / Cain’s Children / Káin gyermekei Marcell Gerő Mađarska, Francuska

104′

8.

Kamena rijeka / The Stone River Giovanni Donfrancesco Italija, Francuska

88′

9.

Lijepo mi je s tobom, znaš… / I Like That Super Most the Best Eva Kraljević Hrvatska

45′

10.

Posljednjih 100 / The Last 100 Morana Komljenović Hrvatska

36′

11.

Rakijaški dnevnik / The Spirits’ Diary Damir Čučić Hrvatska

77′

12.

Riba ribi grize rep / Red Lorry, Yellow Lorry Neven Hitrec Hrvatska

30′

13.

Rus / Russian Damir Ibrahimovic, Eldar Emrić Bosna i Hercegovina

61′

14.

S mladenkine strane / On The Bride’s Side / Io sto con la sposa Antonio Augugliaro, Gabriele del Grande, Khaled Soliman al Aassiry Italija

98′

15.

Stric Toni, tri budale i tajna služba / Uncle Tony, Three Fools and the Secret Service / Chicho Toni, Trimata Glupaci i Ds Mina Mileva, Vesela Kazakova Bugarska

86′

16.

U mraku / In The Dark Goran Stanković Srbija

60′

17.

U podrumu / In The Basement / Im Keller Ulrich Seidl Austrija

85′

18.

Veruda – film o Bojanu / Veruda – A FIlm About Bojan Igor Bezinović Hrvatska

34′

SLUŽBENI PROGRAM / OFFICIAL PROGRAM

3. BIOGRAFSKI DOX / BIOGRAPHY DOX

1.

Elgin Park Danny Yourd SAD

10′

2.

Onaj pristojni / The Decent One / Der Anständige Vanessa  Lapa Izrael, Austrija, Njemačka

96′

3.

Prognostičar / The Forecaster Marcus Vetter, Karin Steinberger Njemačka

102′

4.

Rođena za let / Born to Fly Catherine Gund SAD

82′

5.

Rustam Casanova, život umjetnika / Rustam Casanova Life of an Artist / Rustam Casanova, una Vita d’Artista Lorenzo Cioffi, Alessandro De Toni Italija

52′

6.

Svaki pravi pjesnik / Every true poet  / Vsaki pravi pesnik Nejc Saje, Jeffrey Young Slovenija

12′

7.

U potrazi za Vivian Maier / Finding Vivian Maier Charlie Siskel, John Maloof SAD

83′

8.

Umjetnost i obrt / Art and Craft Sam Cullman, Jennifer Grausman, Mark Becker SAD

89′

4. GLAZBENI GLOBUS / MUSICAL GLOBE

1. Izgubljeno Dugme / Lost Button Renato Tonković, Marijo Vukadin, Robert Bubalo Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Austrija

88′

2. Piano, piano / Piano Piano on the Road Marco Carlucci Italija

47′

3. Pod elektronskim nebom / Under the Electric Sky Dan Cutforth, Jane Lipsitz SAD

89′

4. Prema Orašaru / Getting to the Nutcracker Serene Meshel-Dillman SAD

98′

5. Pulp: film o životu, smrti i supermarketima / Pulp: a Film about Life, Death & Supermarkets Florian Habicht Velika Britanija

90′

6. Tango Ivanjske noći / Midsummer Night’s Tango / Mittsommernachtstango Viviane Blumenschein Njemačka, Argentina, Finska

82′

7. Tigran Adrien Rivollier Francuska

52′

5. HAPPY DOX

1.

Analogni ljudi u digitalno doba / Analogue People in a Digital Age Keith Walsh Irska

13′

2.

Apotekar / The Apothecary Helen Hood Scheer SAD

18′

3.

Bijesne bakice / Two Raging Grannies / Opprørske Oldemødre Håvard Bustnes Norveška, Danska, Italija

78′

4.

Brat i sestra / Brother and Sister / Frère et sœur Daniel Touati Francuska

60′

5.

Domino-efekt / Domino Effect / Domino effekt Elwira Niewiera, Piotr Rosolowski Poljska, Njemačka

76′

6.

Kradljivi socijalizam / Stealing Socialism / Riivivargad Manfred Vainokivi Estonija

53′

7.

Obnaženi narod / Naked Nation / Obnažený národ Filip Remunda Češka

52′

8.

Režirao Tweedie / Directed by Tweedie Duncan Fowles Velika Britanija

17′

9.

Šetač pasa / The Dogwalker / Hundvakten Caroline Ingvarsson Švedska

14′

10.

Na kraju rijeke / The Final Stretch Oscar Pérez Španjolska

58′

6. KONTROVERZNI DOX / CONTROVERSIAL DOX

1.

Bez uspavanke / No Lullaby / Nirgendland Helen Simon Njemačka

72′

2.

Danielov svijet / Daniel´s World / Danielův svět Veronika Lišková Češka

75′

3.

Divlja svinja / Wild Boar / Wild Zwijn Willem Baptist Nizozemska

25′

4.

Ispod nebesa / Beneath Heaven Logan Mucha Australija

6′

5.

Mistična masa / Mystic Mass / Masse-Mystique Karim B Haroun Libanon, Kanada

70′

6.

Moj predivni, slomljeni um / My Beautiful Broken Brain Sophie Robinson, Lotje Sodderland Velika Britanija

86′

7.

Puštam te da odeš / Letting You Go / Ik laat je gaan Kim Faber Nizozemska

18′

8.

Srpski odvjetnik / Serbian Lawyer Aleksandar Nikolić Velika Britanija

82′

9.

Titovi odredi smrti / Tito’s Murder Squads – The Killing of Yugoslav Exiles in Germany / Mord in Titos Namen – geheime Killerkommandos in Deutschland Philipp Grüll, Frank Hofmann Njemačka

45′

10.

Utopija Mladen Ćapin Hrvatska

47′

7. MAJSTORI DOXA / MASTERS OF DOX

1.

David Hockney (u šest minuta) / David Hockney in the now (in six minutes) Lucy Walker SAD

7′

2.

Katedrale kulture / Cathedrals of Culture Wim Wenders, Michael Glawogger, Michael Madsen, Robert Redford, Margreth Olin, Karim Aïnouz Njemačka, Danska, Norveška, Austrija, Francuska, Japan

156′

3.

Klaustrum / The Claustrum Jay Rosenblatt SAD

16′

4.

Lavlja usta se otvaraju / The Lion’s Mouth Opens Lucy Walker SAD

16′

5.

Ljubav je sve: 100 godina ljubavi i udvaranja / Love is All: 100 Years of Love & Courtship Kim Longinotto Velika Britanija

70′

6.

Maidan Sergei Loznitsa Ukrajina, Nizozemska

131′

7.

Oluje se uvijek vraćaju kući / Storms Always Return Home Petar Krelja Hrvatska

60′

8.

Ovdje sam / I Am Here Lixin Fan Kina

88′

9.

Posjetitelji / Visitors Godfrey Reggio SAD

87′

8. STANJE STVARI / STATE OF AFFAIRS

1.

Cijena koju plaćamo / The Price We Pay Harold Crooks Kanada

92′

2.

Dan pobjede / Victory Day / Dan pobedy Alina Rudnitskaya Rusija

29′

3.

Nada na kocki / Hope on the Line / Στο Νήμα Alexandre Papanicolaou, Emilie Yannoukou Francuska, Grčka

84′

4.

Killswitch Ali Akbarzadeh SAD

73′

5.

Projekt divljina / Project Wild Thing David Bond Velika Britanija

83′

6.

Samo pojedi: priča o bacanju hrane / Just Eat It: A Food Waste Story Grant Baldwin Kanada

75′

7.

ThuleTuvalu Matthias von Gunten Švicarska

96′

8.

Tim i Susan imaju iste pištolje / Tim and Susan Have Matching Handguns Joe Callander SAD

2′

9.

Trgovci sumnjom / Merchants of Doubt Robert Kenner SAD

96′

9. TEEN DOX

1.

Djevojka na putu / Maidentrip Jillian Schlesinger SAD

82′

2.

Idin dnevnik / Ida’s Diary / Ida’s dagbok August Baugstø Hanssen Norveška, Finska, Velika Britanija

64′

3.

Nisam za cure / Straight with You / Niet op meisjes Daan Bol Nizozemska

19′

4.

Majka je Bog / Mother Is God / Mamma är Gud Maria Bäck Danska

30′

5.

Nedjeljni ručak / Sunday Lunch / Vasárnapi ebéd Dorottya Zurbó Mađarska

21′

6.

Negdje nigdje / Nowhere Place Susanne Opstal Nizozemska, Njemačka

27′

7.

Ovo je moja zemlja / This is My Land Tamara Erde Francuska

93′

8.

Santra i drveće koje priča / Santra and the Talking Trees / Santra ja puhuvat puut Miia Tervo Finska

27′

9.

Smjernice / Guidelines / La marche à suivre Jean-François Caissy Kanada

76′

10.

Tko je, dovraga, Jett Rebel / Who the Fuck is Jett Rebel Linda Hakeboom Nizozemska

57′

11.

Veliki. Crni. Oblak se spušta / Long. Black. Cloud Is Coming Down. / Dlinnoe.Černoe.Oblako opuskaetsja. Alexandra Likhacheva Rusija

58′

10. ADU DOX

1. Djeca boga Bacchusa / Children of Bacchus Nadia Geras Hrvatska, 1988.

19′

2. Do posljednjeg daha / Breathless Vinko Grubišić Hrvatska, 1989.

24′

3. Povratak vlaka / Here Comes The Train Igor Husak Hrvatska, 2015.

15′

11. FACTUMENTARCI / FACTUMENTARIES

1. Djeca tranzicije / Children of Transition Matija Vukšić Hrvatska, 2014.

81′

2. Goli / Naked Island Tiha K. Gudac Hrvatska, 2014.

75′

3. Limb / Limbo Davor Kanjir Hrvatska, 2015.

40′

4. Prolaz za Stellu / Passage for Stella Ljiljana Šišmanović Hrvatska, 2014.

40′

 RETROSPEKTIVE / RETROSPECTIVES

12. RETROSPEKTIVA HRVATSKIH GLAZBENIH DOKUMENTARACA / RETROSPECTIVE OF CROATIAN MUSICAL DOCUMENTARIES

 

1.

Backstage Pass – Bambi Molesters Radoslav Jovanov Gonzo

Hrvatska, 2003.

60′

2.

Bože čuvaj Le Zbor Dalija Pintarić, Lora Šuljić

Hrvatska, 2009.

30′

3.

Budnica Petar Krelja

Hrvatska, 1970.

10′

4.

Druga strana rock’n’rolla Silvio Mirošničenko

Hrvatska, 2011.

30′

5.

Earl Jones je bija u pravu Matko Petrić

Hrvatska, 2012.

50′

6.

Hrvatska rapsodija Maksim Mrvica, Bruna Bajić

Hrvatska, 2012.

57′

7.

Kako smo ušli u Europu: slučaj SexA Ines Pletikos

Hrvatska, 2012.

70′

8.

Kries 50:50 Marko Dimić

Hrvatska, 2012.

27′

9.

Mariška band Petar Krelja

Hrvatska, 1986.

28′

10.

Mur-bur Nikola Babić

Hrvatska, 1969.

10′

11.

Orbanici Unplugged Igor Mirković

Hrvatska, 1999.

48′

12.

Punčke  Filip Meštrović, Marinko Marinkić

Hrvatska, 2013.

25′

13.

Sudar u dvorcu Arsen Oremović

Hrvatska, 2014.

36′

14.

The Cinkuši Ljiljana Šišmanović

Hrvatska, 2009.

27′

15.

U vatri genija Tihana Kopsa

Hrvatska, 2009.

33′

16.

Kust un Bareč (Život u barakama) Željka Kovačević

Hrvatska, 2013.

27′

13. AUTORSKA VEČER VINKA BREŠANA / AUTHOR’S NIGHT – VINKO BREŠAN

1. Dan nezavisnosti Radija 101 / Radio 101’s Independence Day Vinko Brešan Hrvatska, 2007.

113′

2. Hodnik / The Corridor Vinko Brešan Hrvatska, 1994.

17′

3. Naša burza / Our Stock Exchange Vinko Brešan Hrvatska, 1987.

15′

POSEBNI PROGRAM / SPECIAL PROGRAMMES

14. BLISTOK / MIDDLE EAST

1.

Doživotni zatvor / Life Sentences Nurit Kedar, Yaron Shani Izrael

96′

2.

Iranci / Iranian / Iranien Mehran Tamadon Francuska, Švicarska

105′

3.

Point and Shoot Marshall Curry SAD

83′

4.

Ratnici sa sjevera / Warriors From the North / Krigerne fra nord Søren Steen Jespersen, Nasib Farah Danska, Somalija

59′

5.

Smiješi se i svijet će ti uzvratiti / Smile, and the World Will Smile Back / Im Tekhayekh, Ha’Olam Yekhayekh Elekha obitelj al-Haddad, Ehab Tarabieh, Yoav Gross Izrael, Palestina

21′

6.

Srebrna voda, autoportret Sirije / Silvered Water, Syria Self-portrait / Ma’a al-Fidda Ossama Mohammed, Wiam Simav Bedirxan Sirija, Francuska

92′

7.

Svečanost i dužnost / Fest of Duty Firouzeh Khosrovani Iran

60′

8.

IS-ove žrtve / Victims of IS Hogir Hirori Švedska

38′

15. TRILER DOX / THRILLER DOX

 

1.

Dostava oružja / The Arms Drop / Våbensmuglingen Andreas Koefoed Danska, Švedska

94′

2.

Hitan poziv / Emergency Call – A Murder Mystery / Ulvilan murhamysteeri Pekka Lehto Finska, Njemačka

83′

3.

Posljednji dani Petera Bergmanna / The Last Days of Peter Bergmann Ciaran Cassidy Irska

19′

4.

Priče o Razjarenom spavaču / Tales of the Grim Sleeper Nick Broomfield SAD, Velika Britanija

105′

5.

Zeleni princ / The Green Prince Nadav Schirman Njemačka, Izrael, SAD, Velika Britanija

101′

16. ZagrebDoXXL

TBA…

 *Organizator zadržava pravo izmjene programa

[izvor informacije ZagrebDox]