U subotu 27. srpnja 2019. u Weston knjižnici* u Oxfordu otvorena je izložba ‘LANGUAGES OF GOD Sacred Scripts of Ethiopia and Eritrea’. Uz izložene predmete, napose knjige i druge spise na drevnom jeziku Ge’ez, organizirane su različite aktivnosti za posjetitelje, u okviru Dana aktivnosti (Activity Day).
Tema Izložbe i osnova za osmišljavanje aktivnosti i radionica su sveti spisi Etiopije i Eritreje na jeziku Ge’ez, jednom od drevnih svjetskih jezika koji se i danas koristi u etiopskoj i eritrejskoj crkvi.
Uz tekstove na Ge’ez pismu, osobito su impresivne ilustracije tekstova koje u nekim slučajevima zauzimaju cijele stranice sakralnih djela i predstavljaju jedinstvene likovne kompozicije. Izložba postavljena u Blackwell dvorani predvorja nove Bodleian knjižnice u Broad Street-u ostat će dostupna javnosti do 13. listopada ove godine, a program na dan otvorenja odvijao se u širem prostoru koji je obuhvaćao ST Lee galeriju, predavaonicu (Lecture Theatre) i riznicu (The Treasury).
Dan aktivnosti
Aktivnosti koje povezuju informativne i edukativne sadržaje sa zabavnim i rekreativnim provodile su se u subotu 27. srpnja od 11 do 17 sati, a schedula događanja vizualno učinkovito predstavila je simultane i sukcesivne programe, odnosno one koji su se ponavljali, te su posjetitelji mogli sudjelovati u više aktivnosti.
Bilo je upriličeno čitanje priča iz Etiopije i Eritreje (slušala sam basnu o posljedicama koje je doživio slon koji se nije želio ispričati ptici kojoj je slučajno učinio nažao), izvodila se crkvena glazba i pjesma inspirirana Marijinom molitvom na Golgoti, a prikazana je i kratka kazališna igra na Ge’ezu.
U okviru radionica bilo je moguće naučiti napisati svoje ime Ge’ez pismom, isprintati tekst iz knjige psalma na Ge’ezu, izraditi (uvezati) vlastitu bilježnicu koristeći tehnike prikazane na rukopisima Etiopije i Eritreje koji se čuvaju u Bodleianu, izraditi vlastiti časopis (‘zine) o temi i događanjima ili obojiti crteže koji su prema originalima preneseni na digitalni medij (tracing) kojim je omogućena reprodukcija i korištenje umnoženih primjeraka u edukativne svrhe. Posjetitelji su crno bijele kopije mogli obojiti prema predlošcima originala izloženih u vitrinama, a od izabranih dijelova tih slika mogli su izraditi bedževe i to kombinacijom vlastitog rada (izbor motiva i izrezivanje krugova po modelu), uz asistenciju volontera za strojem za oblikovanje. Spomenimo da je jedna od autorica crteža po originalnim slikama koje su korištene u ovim aktivnostima (David playing his lyre, Saint Mark, Harp of Mary, saints i Harp of Mary, frame), urednica portala Arheologija.hr, dr. sc. Vendi Jukić Buča, u okviru tima oxfordskog Faculty of Classics i projekta Manar al-Athar direktorice dr. sc. Judith McKenzie kojim je inicirano oživljavanje interesa za ovo područje. Prošle godine bilo je upriličeno slično događanje.
Uz stručnjake Oxfordskog sveučilišta u programu Izložbe te izboru knjiga kao izložaka sudjelovali su i predstavnici Etiopskog povijesnog društva (Ethiopian History Society). Jedan od značajnih rezultata te suradnje je izdanje knjige ‘Tresures of Ethiopia and Eritrea’ koja se mogla pod promotivnim uvjetima pribaviti u dućanu Knjižnice. Jedan od autora knjige, dr. sc. Jacopo Gnisci s Fakulteta klasike održao je predavanje pod naslovom ‘Rukopisi Etiopije i Eritreje (Manuscripts of Ethiopia and Eritrea), a posvetio ga je nedavno preminuloj dr. Judith McKenzie. Ovom predavanju prethodila su još dva. Dr. sc. Mai Musie govorila je o angažmanu javnosti u pogledu rukopisa na starom Ge’ezu (Ancient Ge’ez Manuscripts: A Public Engagement Approach), a dr. sc. Sebastian Brock, FBA, predstavio je etipske rukopise koji se čuvaju u Bodleianskoj knjižnici (The Bodleian’s Ethiopic Manuscripts).
Dah starine
Najdojmljiviji segment sudjelovanja u programu bio je razgledavanje originala rukopisa iz Bodleianske zbirke, uz razgovor s kustosima i stručnjacima za to područje na prvom katu Weston knjižnice (Program ‘Manuscripts Up Close’). Uz knjige ilustrirane figuralnim prikazima i kompozicijama začudjujuće svježih i izražajnih boja, imali smo priliku vidjeti i originalnu kožnu torbu (mahar) u kojoj su se čuvale svete knjige kao simbolične i opipljive dragocjenosti. Zanimljivo je da je fotografiranje tih objekata bilo eksplicitno dozvoljeno te objavljivanje u, razumljivo, nekomercijalne svrhe. Vezano za ove artefakte, u okviru radionice u prizemlju bilo je moguće izraditi minijaturni model torbe te uvezati model knjige, odnosno bilježnice.
Uz sve sadržaje koji su se odvijali u interijeru, za zainteresirane goste i sudionike bilo je organizirano razgledavanje (kišnog i za klimatski pretjerana ljeta, umirujuće svježeg) Oxforda.
Dan aktivnosti zaključen je u popodnevnim satima, neposredno prije uobičajenog termina za engleski High tea, a svojim pristupom i sadržajem potaknuo je kontinuirano zanimanje javnosti za izložbu.
U prilogu su neke od fotografija koje smo tom prigodom snimili.
*Weston knjižnica (The Weston Library), izvorno poznata kao nova Bodleian knjižnica (New Bodlean Library) bila je prvotno predviđena za funkciju čuvanja sve većeg broja knjiga kojima je Bodleian raspolagao. Izgrađena (1937.-1940., arhitekt Sir Giles Gilbert Scott), službeno je otvorena tek 1946. godine, a početkom 21. stoljeća (premašivši predviđeni kapacitet od oko pet milijuna pohranjenih primjeraka), zgrada je značajno preoblikovana i preimenovana te je preuzela drugu funkciju u okviru Bodleian cjeline, kao knjižnica za istraživanje posebnih kolekcija.
Oxfordske Bodleian knjižnice (Bodleian Libraries) poznate su u svijetu ne samo po vrijednim zbirkama knjiga i rukopisa, već i arhitekturi zgrada koje je čine, a koriste se u kontinuitetu od Srednjeg vijeka.
Otvorene 1602. godine, Bodleian knjižnice uključuju raniju knjižnicu koju je izgradilo Sveučilište u 15. stoljeću, a od tada se institucija širi, zadržavajući vrijednosti stare jezgre.
Ada Jukić
Oxford, 29 srpnja 2019
Prenešeno s web stranica Arheologija.hr
IZLOŽBA SVETI SPISI ETIOPIJE I ERITREJE U WESTON KNJIŽNICI OXFORD [osvrt Ada Jukić], ≥http://www.arheologija.hr/?p=12613. Foto AJ, VJB, BB i RJ
Objavljuje Arheologija u Srijeda, 31. srpnja 2019.