NAJHRABRIJI EUROPSKI DOKUMENTARISTA MADS BRÜGGER DOLAZI U DOKUKINO
Jedan od trenutno najzanimljivijih i svakako najhrabrijih europskih filmaša, danski istraživački novinar i redatelj Mads Brügger, kojeg nazivaju i ‘dokumentaristom čeličnih muda’ u subotu 18. svibnja 2013.dolazi u Dokukino KIC predstaviti svoj zadnji film ‘Ambasador’. Nakon ‘Crvene kapele‘ za čije snimanje je stavio glavu u torbu u Sjevernoj Koreji, ovoga puta je u ‘Ambasadoru‘ raskrinkrao biznis dijamantima zapadnoeuropskih diplomata u Srednjoafričkoj Republici. Treba spomenuti i da je SAR je nakon prvih prikazivanja filma tražila od Danske Bruggerovo izručenje.
Naposebnoj masterclass prezentaciji s početkom u 17 sati u Dokukinu KIC, Mads će publici približiti nastanak ovog nevjerojatnog filma u interaktivnom predavanju pod nazivom ‘Ambassadors Selection – a PowerpointShow’. Iza jednostavnog naslova krije se puno puno više – dinamični i beskrajno duhoviti prikaz nastanka njegovih filmova, ali i istančan i osjećaj za ironiju s velikom dozom nevjerojatne hrabrost i i potpuno sulude energije!
Brugger je u Danskoj prava novinarska i TV zvijezda, filmski festivali ga obožavaju, a struka iznimno poštuje. I to ne bez razloga.Napisao je nekoliko knjiga, objavljivao u brojnim novinama, producirao nagrađivane radio programe i vodio vrlo gledane TV emisije ‘The 11th Hour’ i ‘Deadline’. U popularnom serijalu ‘Danseh for Bush’ u Boratovskom stilu zezao se s Amerikancima, ali dokumentarističko priznanje stekao je s dugometražnim dokumentarcem ‘Crvena kapela’u kojemu je s lažnom kazališnom trupom otišao u Sjevernu Koreju i pod izgovorom kulturne razmjene između Danske i Koreje na izuzetno duhovit način uspio dotaknuti političke probleme te zatvorene zemlje na način na koji to nije napravio nitko do tada.
U najnovijem filmu, ‘Ambasador’ – otišao je korak dalje. S lažnim papirima liberijskog konzula smjestio se u Srednjoafričkoj Republici s namjerom da raskrinka biznis dijamantima zapadnoeuropskih diplomata koji već godinama borave u SAR-u, jednoj od najkorumipranijih zemalja svijeta. Izuzetno napet film, često sniman tajno, ne samo da je ušao u urede najviših predstavnika vlade, već je pred (skrivenom) kamerom od visokih europskih diplomata uspio dobiti povjerljive informacije, kupiti lažne papire i provesti nekoliko mjeseci u zemlji, neprestano na granici prijetnje vlastitom životu.
Da ponovimo, subotnje (18.5.) popodne s Brüggerom počinje maserclassom u 17 sati, slijedi besplatna projekcija ‘Crvene kapele’ u 19 h, a od 21 sat prikazujemo ‘Ambasador’, nakon kojeg slijedi razgovor s autorom koji će voditi novinari publicist Velimir Grgić.
Ovaj masterclass i gostovanje organizira Restart u suradnji s Veleposlanstvom Kraljevine Danske u Hrvatskoj.
KAKO NATJERATI DIPLOMATE DA DRHTE OD STRAHA?
AMBASADOR, Mads Brügger, Danska, 2011., 93′
18.05. u 21h / 19.05. u 19h / 21.05. u 21h / 25.05. u 19h / 25.05. u 21h / 26.05. u 19h / 28.05. u 21h
Neobično zagonetni i dekadentni bijeli diplomat stiže u središnju Afriku. Djeluje kao kombinacija Henrya Stanleya i Karla Lagerfelda. Nedavno je kupio ambasadorski položaj i tvrdi da je uspješan poslovni čovjek koji je došao voditi diplomatsku misiju. Službeno, on je tu da bi pokrenuo tvornicu šibica, zaposlio lokalno stanovništvo i naučio ih kako se proizvode obične šibice. Neslužbeno, želi se domoći golemih dijamantnih rezervi i razotkriti umješanost zapadnoeuropskih diplomata u crne dilove ovog bujajućeg tržišta. I na tom putu ne postoje metode koje su mu strane. Uz kontinuirani rizik po vlastiti život, kupio je lažne papire, snimao i javno i tajno, družio se s ministrima veleposlanicima, a naposlijetku otkrio je više nego se i sam mogao nadati što mu je na vrat navuklo nekoliko ozbiljnih tužbi. ‘Ambasador’ je međužanrovska tragikomedija o bizarnom svijetu afričke diplomacije.
DOCVILLE, Belgija – ConScience Award / GENEVE FORUM ON HUMAN RIGHTS, Švicarska – nagrada žirija za mlade autore / SUNDANCE FF, SAD – konkurencija / IDFA, Nizozemska – film otvaranja / KARLOVY VARY IFF, Češka – konkurencija… …
Brüggerov dokumentarac komični je pogled na ne tako smiješan svijet. Čini se kao dokumentarni Borat. Karsten Kastelan, hollywoodreporter.com
Ako je ikad postojao dokumentarist čeličnih muda i istančanog nosa za komediju i ironiju – to je Mads Brügger. Amber Wilkinson, eyeforfilm.co.uk
jezici: danski, engleski, sango, francuski / titlovi: hrvatski
U subotu 18.05. u 19 sati Dokukino poklanja besplatnu projekciju filma ‘Crvena kapela’.
[izvor informacije Restarted]











