Mumija Oxi ukrašena draguljima, škotski medikus poljskoga kralja, Zelena Djeca koja se hrane mjesečinom, udovac kojem sve čarape imaju šav na krivome mjestu, maser trostoljetnog Monodikosa i djevojčica klon svete Klare samo su neki od likova fantastično napisanih Bizarnih pripovijesti poljske nobelovke Olge Tokarczuk. Bez obzira na to događaju li se priče u samotnim umirovljeničkim stanovima, na alpskim planinskim stazama ili na međi drugog svijeta, u budističkom samostanu ili poljskim močvarama, očaravaju nas svojom nevjerojatnom maštovitošću i istančanim humorom. Čitatelj ne može biti siguran kamo će ga svaka pojedina od deset priča ove zbirke odvesti – ali taj izlazak iz zone očekivanoga zapravo je putokaz prema spoznaji da svijet postaje sve neshvatljiviji. Svojim Bizarnim pripovijestima Olga Tokarczuk ustvari se pita: je li bizarnost svojstvo svijeta ili se možda nalazi samo u oku čitatelja?
Fotografiju ustupio Fraktura
“Priče Olge Tokarczuk oslikavaju viziju budućnosti koja briše podjele na to što je ljudsko, a što je neljudsko. Ili otkrivaju čudnovatost običnoga života.”
– Polityka
“Humor, zamišljenost nad svijetom, raznoliki ugođaji, sklonost suglasju s prirodom – Olga Tokarczuk kao da i nehotice piše minijature od kojih bi svaka mogla postati zametkom veće forme, neke čak i filmova. Poznajući činjenice – ostanimo vjerni književnosti. Bizarne pripovijesti njezina su istinska radost.”
– Kurier Poranny
“Bizarne pripovijesti pokušaj su dokazivanja toga kako stvarnost prerasta naše spoznajne sposobnosti u vremenu u kojemu svijet prolazi kroz transformaciju. Olga Tokarczuk je spisateljica za koju je i gomila najrafiniranijih epiteta premalo.”
– Małgorzata Kilijanek
“Promišljena zbirka koja se sadržajem i formom nadovezuje na devetnaestostoljetne fantastične priče po kojima je postao glasovit div svjetske književnosti Edgar Allan Poe. Tokarczuk vrlo umješno i vrlo svjesno tka nit veza između svojih suvremenih tekstova i spomenute klasike.”
– Pawel Cybulski
Olga Tokarczuk (Sulechòw, 1962.) nedvojbeno je najcjenjenije i najprevođenije ime suvremene poljske književnosti. Diplomirala je psihologiju na Varšavskom sveučilištu. Nakon studija zaposlila se u Savjetovalištu za duševno zdravlje u Wałbrzychu. Kao spisateljica debitirala je 1979., a od 1989. pisanjem se bavi profesionalno. Prvi joj se roman (Putovanje ljudi knjige) u knjižarama pojavio 1993. Vodila je radionice kreativnog pisanja i predavala na Jagiełłonskom sveučilištu u Krakovu i na Sveučilištu u Opolu.
Djela Olge Tokarczuk prevedena su na šezdesetak stranih jezika, od engleskog, francuskog, njemačkog, talijanskog, španjolskog do arapskog, turskog, kineskog, korejskog, japanskog, farsija i hindija, te objavljena u petstotinjak izdanja, od kojih neka i na hrvatskom (Bizarne pripovijesti, Bjeguni, Knjige Jakubove, Tjeraj svoj plug preko mrtvačkih kostiju, Pravijek i ostala vremena, Dom danji dom noćni i Ormar). Djela su joj doživjela mnoga kazališna uprizorenja te televizijske i filmske ekranizacije. Prema romanu Tjeraj svoj plug preko mrtvačkih kostiju Agnieszka Holland snimila je berlinskim Srebrnim Medvjedom nagrađeni film Pokot (Ulov) koji je pod naslovom Tragovi prikazivan i u našim kinima.
Olga Tokarczuk primila je 2019. godine Nobelovu nagradu za književnost za 2018. godinu. Žiri Švedske akademije kao posebnu vrijednost laureatkinjina književnoga djela u obrazloženju ističe “narativnu imaginaciju koja s enciklopedijskom strašću predstavlja prelaženje granica kao oblik života”. S novčanim dijelom nagradeutemeljila je zakladu koju vode Agnieszka Holland i pisac i svestrani kulturni menadžer Ireneusz Grin, a cilj joj je podupirati književnike i prevoditelje te književne teoretičare.
Osvojila je više desetaka drugih poljskih i međunarodnih književnih nagrada. Roman Bjeguni iz 2007. nagrađen je godinu poslije najuglednijom poljskom književnom nagradom Nike, a nakon što je pod naslovom Flights izašao u Velikoj Britaniji, potom i u Australiji te Sjedinjenim Državama, i cijenjenom Man Booker International. U najuži izbor za tu nagradu 2019. Ušao je i roman Tjeraj svoj plug preko mrtvačkih kostiju.
Iako je osvojila bezbrojne nagrade i stekla jedinstveno priznanje kritike i čitatelja, ne prestaje pisati. Godine 2020. Objavila je zbirku eseja i predavanja Tankoćutni pripovjedač, a 2021. Pod naslovom Lutka i biser, briljantan esej u kojem, analizirajući u jungovskom duhu ključni roman poljske književnosti Lutka Bolesława Prusa, iznosi svoj književni credo.
Informacije o knjizi:
Olga Tokarczuk
Bizarne pripovijesti
Naslov izvornika: Opowiadania bizarne
Jezik izvornika: poljski
Prijevod: Mladen Martić
Datum izdanja: ožujak 2021.
Broj stranica: 216
Vrsta uveza: tvrdi s ovitkom
Visina: 204 mm
Težina: 340 g
ISBN: 978-953358347-1
Cijena: 18,45 €
[izvor informacije Fraktura]