Četvrto izdanje Like Lika Festivala održava se od 7. – 27. rujna 2024. u Brinju, Novalji, Gornjem Kosinju, Širokoj Kuli i Krasnom, a predstavit će vrhunske umjetnike i ansamble domaće i svjetske glazbene scene. U suradnji s Rewilding Velebit zakladom, festivalski program nudi stručno vođeno hodanje od Kuće Velebita do Svetišta Majke Božje od Krasna. Organizatori festivala ovogodišnjim programom žele podržati Udrugu Sanus, usmjerenu na poboljšanje kvalitete života djece i mladih oboljelih od malignih bolesti i njihovih obitelji, čija potreba za kampom za rehabilitaciju traži hitnu intervenciju svih nadležnih državnih institucija!
Fotografiju ustupio Like Lika Festival
O Lici se sve više govori kao o poželjnoj destinaciji koja mami i očarava svojim prirodnim bogatstvom, ali i bogatom kulturnom i povijesnom baštinom. Jedno od događanja koje je odjeknulo daleko izvan lokalnih granica – Like Lika Festival temelji se upravo na promidžbi Like kao povijesno važnog prostora u kontekstu stvaranja hrvatskog nacionalnog identiteta izgrađenog širenjem hrvatske riječi i pisma u tiskovinama otisnutim u srednjovjekovnoj tiskari obitelji Frankopan, u Gornjem Kosinju – mjestu koje je zabilježeno na čak 225 povijesnih karti, više nego i jedno u Hrvatskoj. A to je tek jedan detalj bogate festivalske priče koja, uglazbljujući autentične lokalitete kulturne baštine, promovira sve ljepote Like!
Bogata festivalska sezona Hrvatske udruge Ars Organi Sisciae završava Like Lika Festivalom koji organizira u partnerstvu sa Pučkim otvorenim učilištem Dr. Ante Starčević u Gospiću, a uz podršku Ministarstva kulture i medija RH, HBOR-a, TZLSŽ i Ličko-senjske županije, Grada Gospića, TZG Novalje te Općine Perušić i Općine Brinje. Realizaciju festivala pomogla i Pivovara Ličanka, HDS ZAMP, Vinarija Marinčić, Hrvatske šume, kao i medijski pokrovitelji Laudato.tv, HKR, Radio Marija, NST i japanski medijski pokrovitelj Japan Croatia Society.
Pet lokacija 4. Like Lika Festivala
Ovogodišnje četvrto izdanje Like Lika Festivala kreće s mjesta gdje prolazi 45. paralela sjeverne zemljopisne širine, iz drevnog Brinja, naseljenog još od pradavnih vremena. Otvorenje Like Lika Festivala održat će se u subotu, 7. rujna u 20 sati u najstarijoj sačuvanoj romaničkoj crkvi u Gackoj, danas kapeli posvećenoj sv. Fabijanu i sv. Sebastijanu – zaštitnicima Gacke, a smještenoj uz samu povijesnu cestu Jozefinu koja povezuje sjeverno hrvatsko primorje i središnju Hrvatsku. U tom mističnom zdanju, građenom krajem 14. st. od priklesanih komada kamena, nastupit će sjajni duo Hojsak & Novosel koji je svoj veliki uspjeh na domaćoj glazbenoj sceni, jednako brzo i uspješno pretvorio u međunarodnu senzaciju. Dvojica priznatih virtuoza, Tihomir Hojsak, kontrabas i Filip Novosel, tambura započeli su svoje nevjerojatno glazbeno putovanje spojivši dva žičana instrumenta različitih tradicija sviranja, a spajanjem različitih žanrova, uključujući klasični, suvremeni jazz i hrvatski etno, stvorili su specifičan i jedinstven stil.
U Hrvatskoj postoji 107 Marijanskih svetišta gdje Hrvati redovito hodočaste, a svako hodočašće prate i Marijanski napjevi koji čine značajan dio hrvatske pučke sakralne glazbene baštine. Mali dio tog ogromnog opusa, većim djelom ispjevanog od puka te neke autorske skladbe koje je kasnije puk i prihvatio, kao i suvremene popularne skladbe, slušat ćemo na programu Gospa u pučkim pjesmama i svjetskoj glazbenoj literaturi u nedjelju 8. rujna u 20 sati u Župnoj crkvi sv. Katarine u Novalji. Svečani koncert povodom blagdana Male Gospe održat će sjajna sopranistica Marija Ticl i jedan od naših ponajboljih orguljaša Alen Kopunović Legetin. Na programu su pjesme Mascagnia, Kolba, Matza, Mozarta, Škvorca, s. Fosić, M. Majcen, Gržinčića, Bacha i dr.
I ove se godine Like Lika Festivalom vraćamo se na jedno posebno mjesto – u Gornji Kosinj – dajući podršku Kosinjanima u njihovoj pola stoljeća dugoj patnji uslijed stalnih prijetnji potapanjem zbog izgradnje akumulacijskog jezera. U Župnoj crkvi sv. Antuna Padovanskog u nedjelju, 15. rujna u 19 sati nastupiti će fantastični Zagrebački tamburaški kvartet predstavljajući širokoj publici tamburicu kao akademski virtuozni instrument. Na programu su djela Vlaheka, Kelemena, Mozarta, Miletića, Papandopula, Uhlika i Ranogajca.
Slijedeća lokacija Like Lika Festivala je selo Široka Kula koja pripada gradu Gospiću. Cijelo selo i okolica izvor su bogatih arheoloških nalaza iz halštatskoga (14.-15. st.) i starorimskog doba (grobovi, natpisi, putokaz), a u blizini je Gradina (Razvala) – velika ovalna građevina s kulama za koju se smatra da je starorimskog podrijetla. Ovaj kraj je dva puta obremenjen prolivenom krvlju svojih žitelja: u Drugom svjetskom ratu počinjen je zločin u kojem je smrtno stradalo 162 Hrvata, a nekoliko zaselaka u okolici potpuno je nestalo jer su domaći protjerani ili pobijeni u etničkom čišćenju Hrvata iz ovog dijela Like. Nažalost krvava povijest se ponovila za vrijeme Domovinskog rata. U Širokoj Kuli župa je osnovana 1860. godine, a crkva posvećena sv. Mateju sagrađena je 1734. godine. Crkva i župni stan razoreni su 1948. godine miniranjem i nije bilo moguće dobiti dozvolu za obnovu. Tek poslije oslobodilačke akcije Oluje obnovljeno je groblje koje je porušeno u Domovinskom ratu i izgrađena je nova Župna crkva sv. Mateja u kojoj će u nedjelju 22. rujna točno u podne, nakon Svete mise, nastupiti uspješni i međunarodno priznati barokni Ansambl Musica Viva. Ansambl čine Renata Penezić, flauta; Branko Mihanović, oboa; Jasen Chelfi, violončelo i Franjo Bilić, čembalo.
Ovogodišnje izdanje Like Lika Festivala zaključujemo u Nacionalnom Parku Sjeverni Velebit, upisanom na UNESCO-ov popis mjesta svjetske baštine u Europi kao dio zajedničke svjetske baštine 13 zemalja pod nazivom „Bukove prašume u Karpatima i drugim područjima Europe”. Riječ je o 1289 hektara bukove šume! U tom kraju imamo jednu od najstarijih šumarija koja nagodinu obilježava 260. godišnjicu utemeljenja (osnovana 1765.), o kojoj svi zainteresirani mogu saznati posjetom Šumarskom muzeju Krasno, specijaliziranom regionalnom prirodoslovnom muzeju koji se bavi prezentacijom šumarske baštine. Muzej sadrži tristotinjak raznovrsnih eksponata koji zrcale dugu šumarsku tradiciju. Među njima su stari šumarski alati, stara prijevozna sredstva, šumarske karte, fotografije, pisani dokumenti, stručna literatura i drugi eksponati koji se odnose na povijest uređivanja i uzgajanja šuma, rasadničarske proizvodnje, a uz njih su i trofeji divljači koja obitava na tom prostoru. Ponudu muzeja upotpunjuje obližnja Kuća Velebita, posjetiteljski centar Nacionalnoga parka Sjeverni Velebit, čiji se postav proteže na četiri etaže i obuhvaća nekoliko tematskih cjelina koje se međusobno isprepliću i prožimaju kako bi se posjetiteljima što bolje pokazalo bogatstvo Velebita, njegova raznolikost te kulturna i prirodna vrijednost.
Program završnice 4. Like Lika festivala započinjemo u petak 27. rujna u 16 sati, upravo u Kući Velebita, izložbom Fotografije divljine koja je nastala u suradnji s Rewilding Velebit zakladom – neprofitnom organizacijom koja se već cijelo desetljeće bavi zaštitom prirode i divljih životinja na Velebitu, provodeći razne mnogobrojne aktivnosti kojima je cilj poboljšati stanje divljine na Velebitu na dobrobit prirode i čovjeka. Zaklada prati brojnost životinja i provodi aktivnosti na temelju tih saznanja, provodi prirodnu ispašu, bavi se zaštitom šuma, potpomaže suživot divljih životinja i čovjeka, potiče bavljenje održivim turizmom baziranim na prirodi, provodi razne radionice, seminare i predavanja za djecu i odrasle i razne druge aktivnosti. Nakon razgledanja stalnog postava i izložbe, u 17.30 kreće se na jednosatno vođeno hodanje (uz stručno vodstvo) od Kuće Velebita do Svetišta Majke Božje od Krasna gdje će se u 19 sati održati koncert.
Obilježavanje Godine Marka Marulića u Lici – decentralizacija kulture
Na završnom koncertu četvrtog izdanja Like Lika Festivala nastupit će francusko-hrvatski ansambl Dialogos koji je još 1997. godine osnovala muzikologinja i solo-pjevačica Katarina Livljanić, profesorica na poznatom sveučilištu u Parizu-Sorboni gdje je utemeljila kolegij „Interpretacija srednjovjekovne glazbe- Dialogos“. Kao docent predaje teoriju i sama u okviru ansambla Dialogos interpretira srednjovjekovnu glazbu i tekstove. Posebno se to odnosi na istraživanja hrvatske srednjovjekovne baštine glagoljaškoga i latinskih tekstova i glazbe, s kojima je upoznala dva kontinenta – Ameriku u Europu. Osobito je zapažena njena izvedba Judite, za koju je primila, u nizu drugih nagrada, 2007. u okviru Splitskih Marulićevih dana najveću nagradu. Projekt Judita izveden je premijerno na Ambronay Festivalu 2006. u Londonu. O tom događaju pohvalno je pisao list LE FIGARO (9. rujna 2006.): «Zahvaljujući muzikologinji, pjevačici i direktorici Katarini Livljanić tradicija postaje prisutna i srednji vijek nam govori. To je više od obnove!» Također, Livljanić je nagrađena Državnom nagradom Predsjednika RH 2002. godine, kao i HDS-ovom Nagradom za muzikologiju Josip Andreis 2021. godine.
Ansambl Dialogos zaključiti će Like Lika Festival glazbenom monodramom Judita – pripovijetkom renesansne Hrvatske prema tekstu Marka Marulića najznačajnijeg hrvatskog pisca 15. i 16. stoljeća, nacionalnog klasika. Upravo je Judita – prvi epa na hrvatskom jeziku – Maruliću priskrbila počasni naslov Oca Hrvatske Književnosti. Tijekom 16. i 17. stoljeća njegovi latinski spisi doživjeli su izniman uspjeh pa ga se s pravom smatra i prvim hrvatskim piscem svjetskoga glasa. Čitali su ga mnogi uglednici europskih renesansno-humanističkih elita s kojima je dijelio duhovne, kulturne i književne poglede.
Biblijska priča o Juditi, udovici koja svojom hrabrošću spašava rodni grad Betuliju ubivši neprijatelja Holoferna, zapravo je alegorijski spjev u kojem je prikazana turska opsada Splita. Judita je Marulićevo najcjelovitije i poetski najzatvorenije djelo. Ugroženost Splita natjerala ga je da je počeo pisati ovaj spjev na tom pomalo prezrenom jeziku puka u vremenu kad je čak i nadbiskup zabranjivao svećenstvu propovijedati harvacki. Stoga je biblijska legenda postala alegorija o obrani Splita u liku udovice Judite.
U glazbenom smislu, glazbena monodrama Judita je rekonstrukcija nastala istraživanjem i korištenjem gregorijanskih, beneventanskih i glagoljskih izvora srednjovjekovne Dalmacije te proučavanjem glagoljaškog pjevanja u usmenoj tradiciji, pri čemu je bilo potrebno proučiti najarhaičnije slojeve onoga što se naziva glagoljaškim napjevom. Taj liturgijski repertoar, pjevan na domaćem narodnom jeziku (hrvatskom crkvenoslavenskom), iako je zapravo pripadao rimskom obredu, sačuvan je u rukopisima pisanim glagoljicom, korištenom u srednjovjekovnoj Hrvatskoj. Pisani izvori spominju postojanje ovog pjevanja u Dalmaciji već u 11. stoljeću, u krugovima svećenika koji nisu govorili latinski. Ipak, posebnost glagoljaškoga repertoara, koji se prenosi usmeno, jest njegova opstojnost do danas na nekoliko mjesta uz hrvatsku obalu, na dalmatinskim otocima i u Istri.
Ova glazbena drama koju sačinjavaju instrumenti, glasovi i solo glas, kompleksna je i puna metamorfoza koje najviše oblikuje svojom glasovnom, glumačkom i fizičkom pojavom Katarina Livljanić – ženski glas u više uloga i širokog spektra vokalnih nijansi, kao i sjajni inozemni glazbenici Albrecht Maurer, gusle, lirica i Norbert Rodenkirchen, arhaične frule. U interpretativnom smislu ove biblijske priče su dalmatinske renesansne melodije, ali izvedba pretvara ovo djelo u kazališno i literarno iskustvo. Sudbinsko metafizičko tkivo utkano je na poseban suvremeni način u likove koji su u tekstu, a osobito same Judite koja u izvedbi Katarine Livljanić dobiva općeljudske i svjetske dimenzije.
Koncertom u Krasnu Like Lika Festival želi pomoći i Udruzi Sanus iz Splita, usmjerenoj na poboljšanje kvalitete života djece i mladih oboljelih od malignih bolesti i njihovih obitelji. Naime, udruga je u potrebi za rehabilitacijskim centrom za djecu koja prođu kemoterapiju već cijelo desetljeće. Postojala je dobra volje, Grad Senj poklonio je zemljište u Krasnu za projekt rehabilitacijskog centra koji je financiran od strane Republike Hrvatske. No, nažalost nakon što su sve studije izvodljivosti i pripreme realizirane i predstavljene u medijima uz cijelu svitu državnog vrha predvođenog tada još gđom Kosor, cijela priča je stala, studija je iz Odjela za zdravstveni turizam Ministarstva zdravstva arhivirana u podrumima Ministarstva, a udruga se još uvijek bori za centar za rehabilitaciju djece i mladih nužan za oporavak nakon teških terapija. Udruga je ispratila nekoliko generacija današnjih roditelja koji su nekada bili korisnici kampova za rehabilitaciju i uspješno se othrvali zloćudnoj bolesti. Nadamo se da će naš poziv u pomoć uroditi plodom da se nađe brzo i efikasno rješenje od strane Vlade RH za ovaj gorući problem koji je već odavno u planu realizacije.
Svi festivalski koncerti snimaju se i biti će dostupni na YouTube kanalu Like Lika Festivala, kao i na svim referentnim digitalnim glazbenim platformama (Spotify, Apple Music, Deezer, YouTube Music i dr.). Ulaz na sve koncerte je slobodan.
Lika je destinacija koju sigurno želite doživjeti, morate posjetiti, čeznete istražiti, slušati i disati punim plućima! Zato, vidimo se na Like Lika Festivalu!
Program 4. LIKE LIKA FESTIVAL:
7. – 27. 9. 2024.
Brinje, Novalja,
Gornji Kosinj, Široka Kula, Krasno
7. 9. – SUBOTA – 20.00
Kapela sv. Fabijana i Sebastijana – Brinje
Tradicija u novom ruhu
Hojsak & Novosel
tambura i kontrabas
8. 9. – NEDJELJA – 20.00
Župna crkva Sv. Katarine – Novalja
Gospa u pučkim pjesmama i svjetskoj glazbenoj literaturi
Marija Ticl, sopran
Alen Kopunović Legetin, orgulje
15. 9. – NEDJELJA – 19.00
Župna crkva sv. Antuna Padovanskog – Gornji Kosinj
Tamburica kao akademski instrument
Zagrebački tamburaški kvartet
22. 9. – NEDJELJA – 12.00
Župna crkva Sv. Mateja – Široka Kula
Hrvatski i svjetski barok
Ansambl Musica Viva
27. 9. – PETAK – 19.00
Svetište Majke Božje od Krasna – Krasno
Marko Marulić: Judita – Biblijska pripovijest renesansne Hrvatske prema tekstu Marka Marulića
Ansambl Dialogos
[izvor informacije HUAOS]