Pula, 13. kolovoza 2024. – Novo, petnaesto izdanje Audioarta, festivala eksperimentalne iimprovizirane glazbe održat će se od 27. do 30. kolovoza 2024. u Galeriji Novo te u DC Rojc u Puli.
Audioart povezuje umjetnike koji stvaraju u području eksperimentalne i improvizirane glazbe, audiovizualnih instalacija i performansa, soundarta i field recordinga. Nastao je 2010. godine potaknut prijateljstvom s Marekom Choloniewskim, koji je ranih 90-ih pokrenuo Audio Art Festival u Krakowu. Audioart nastaje u produkciji udruge Kulturban, a umjetnički je voditelj Alen Sinkauz.
Fotografiju ustupio CO2
Četverodnevni festivalski program na samom će kraju kolovoza kulturnu ponudu Pule ponovno obogatiti inovativnim kulturno-umjetničkim sadržajem kao već kontinuiranom platformom za istraživanje zvuka.
Prvi festivalski dan, utorak, 27. kolovoza uključuje audiovizualni performans u izvedbi umjetničkog dvojca pod nazivom CO2 – Nikoline Pristaš i Gorana Sergeja Pristaša – kroz ovu formaciju spomenuti umjetnici djeluju kroz niz susreta i stjecaja s umjetnicima, stručnjacima i studentima koji se mogu i ne moraju dogoditi, čija skretanja mogu, ali i ne moraju generirati niz novih susreta i odnosa između umjetnosti, tijela i klime. O performansu Neodredivo pitanje spomenuti umjetnici kažu: ‘Davno, dok su stvari još imale predvidljivi rast, prijatelji iz Ljubljane pozvali su nas da zamislimo budućnost. Odlučili smo napraviti okret: umjesto predviđanja budućnosti, pokušali smo se vratiti u povijesne trenutke izražavanja kolektivne volje… do mitskih trenutaka neizvjesnosti… do žamora neodređenih prošlosti. Ono što nismo predvidjeli jest da ćemo od tada pa nadalje pokušavati prakticirati nemoguće.’
Drugi festivalski dan u srijedu, 28. kolovoza donosi dvije izvedbe: Long Throw, zvučni performans u izvedbi umjetnika Anthee Caddy, Miodraga Gladovića i Gideona Kiersa te Mutes Alive u izvedbi umjetnika Pierrea Bastiena.
Caddy, Gladović i Kiers umjetnički je trojac koji stvara snažno djelo velikih razmjera koje povezuje složena ponašanja zvuka, njegovu projekciju i slušatelja s jedinstvenom arhitekturom zgrada koje okružuju mjesto festivala. Serija Long Throw dio je dugoročnog umjetničkog istraživačkog projekta australske umjetnice Anthee Caddy koji istražuje prostorni zvuk i projekciju energije. Projekt koristi specijalizirane parabolične zvučnike koje je izradio i dizajnirao Miodrag Gladović u suradnji s Caddyjinim istraživačkim specifikacijama koji koriste, projiciraju i naknadno reflektiraju zrake zvučne energije duljine do tri kilometra unutar određenog okruženja. Riječ je o istraživanju zvuka kao fizičkog i energetskog tijela unutar prostora.
Mutes Alive Pierrea Bastiena izvedba je koja prigušuje trubu i omekšava zvuk instrumenta. No u izvedbi Pierrea čini se upravo suprotno. On zvucima trube dodaje eksplozije vodenih mjehurića, udarce gudalom, melodije flaute, udaraljke, sanza riffove i akorde harmonija: proširena mehaničkim prigušivačima, truba postaje orkestar višestrukih tonova.
Pierre Bastien sklada pomoću „odvijača“. Njegovi zvučni uređaji kućne izrade napravljeni su isključivo od sirovih, fizičkih materijala: metala, trske, konjske dlake, vode, ebonita, drveta… svi pogonjeni elektromotorima. Jedna stvar koja im je zajednička s elektronikom je ta da su tijekom godina ove konstrukcije postale sve kompaktnije i minijaturnije, do točke u kojoj se sada mogu umetnuti na mali volumen mute trube.
Treći festivalski dan (četvrtak, 29. kolovoza) donosi izvedbe umjetnika Mariam Rezaei, Davora Gazdea i dvojca Packmessa & Kiersa.
Mariam Rezaei je višestruko nagrađivana skladateljica, DJ-ica ii izvođačica. Prethodno je vodila projekt eksperimentalne umjetnosti TOPH, TUSK FRINGE i TUSK NORTH, a u studenom 2022. primila je nagradu AwardsForArtists Zaklade Paul Hamlyn, kao priznanje za njezin doprinos glazbenom skladanju. Njezina je glazba nedavno opisana kao ‘istinski revolucionarna’ (London Jazz News 2022.) i ‘zvučni nadrealizam velike brzine‘ (The Guardian 2022.). Nedavno izdanje Bown (Heat Crimes) zauzelo je šesto mjesto na ljestvici The Wire i 10. mjesto najboljih albuma za 2023. po The Quietusu te je bio i njihov album tjedna.
Davor Gazde u svom radu koristi modularni sintetizator, za koji kaže da je instrument bez početka i bez kraja – ‘doživljavam ga kao eksperimentalnu geometriju, rijetko gdje je zvuk tako vizualan.’ Na ovogodišnjem Audioart festivalu Gazde će odsvirati improvizaciju pod nazivom Glazba za mrtvu prirodu / Music for still life, posvećenu pjesmama Gertrude Stein. U glazbenom radu, Davora inspiriraju Laurie Spiegel, Pauline Oliveros, La Monte Young, Luc Ferrari i mnogi drugi.
Packmess je zagrebački glazbenik koji svoj opus temelji na eksperimentalnoj elektroničkoj glazbi; koristeći nekonvencionalne načine upravljanja instrumentima, dolazi do inovativnih izvedbi koje će zaintrigirati svakog entuzijasta elektronske glazbe. Packmess dodaje ‘eksplozivne’ glazbene izričaje improvizaciji i minimalističkim strukturama gitarskih dronova. Zajedno sa Gideonom Kiersom izvodi ambijentalni audiovizualni performans, vizualno baziran na motivima dokumentarnog filma Skagafjördur redatelja Petera B. Huttona sa live vizualnom intervencijom Gideona Kiersa.
Audioart završava u petak, 30. kolovoza uz nastupe umjetničkog dvojca Les Marquises te trojca Hautzinger, Schneidewind i König. Les Marquises je dvojac koji se bavi improviziranom glazbom, a osnovan je 2019. Dosad su objavili dva albuma kao duet te realizirali suradnje s drugim glazbenicima (Mike Ladd, Michael Thieke, Elio Amberg, uskoro i s Christine Abdelnour i Otomo Yoshihide). Dosad su odsvirali su oko 80 koncerata diljem Europe, te u Kanadi.
Hautzinger / Schneidewind / König trio je koji uključuje Franza Hautzingera, Jakoba Schneidewinda i Lukasa Königa, istaknutih ličnosti austrijske glazbene scene. Schneidewind, poznat po svojim doprinosima elektroničkom glazbenom triju Elektro Guzzi, donosi svoju stručnost u stvaranju zamršenih ritmova i impresivnih zvučnih pejzaža. S druge strane, König, poznat po svojoj svestranosti i istaknutosti kako u sferi apstraktne tako iu elektroničkoj glazbi, pridonosi triju širokom spektru suvremenih stilova. Zajedno proizvode prepoznatljivu i eklektičnu glazbenu mješavinu koja prkosi konvencionalnim žanrovskim granicama. Njihov zvuk je tapiserija elektronskih groovea, apstraktnih elemenata i divljih zvučnih krajolika, koji se neprimjetno provlače kroz različite stilove kao što su noise, jazz, ambijent, rock i improvizacija. Ova fuzija ne samo da stvara jedinstvenu i dinamičnu zvučnu sliku, već također osigurava da je svaka izvedba nepredvidivo i zadivljujuće slušateljsko putovanje.
Ulaz je besplatan za sve programe. Službena web stranica festivala: audioartfestival.eu
Audioart festival je sufinanciran sredstvima Grada Pule, Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Istarske županije, Hrvatskog društva skladatelja, Austrijskog kulturnog foruma, Zaklade Kultura Nova te organiziran u suradnji sa Savezom udruga Rojc, Multimedijalnim institutom MAMA, Galerijom NOVO i Umjetničkom organizacijom P137.
[izvor informacije Audioart festival]