Pulski filmski festival je prošao, nagrade su podijeljene i svi su više-manje (ne)zadovoljni. Publika je posjećivala Arenu, a projekcije u Kinu Valli i Istarskom narodnom kazalištu viže su pratili gosti Festivala, filmske ekipe i novinare … iako su bile besplatne malo je bilo ‘obične’ filmske publike kao što je to bilo prijašnjih godina. Prikazivali su se reprizno filmovi iz Arene te premijerno filmovi iz glavnog kao i manjinskog programa i programa Vremeplov i programa Hommage Veljku Bulajiću. Hrvatski filmovi s prošlih Festivala prikazivani su na plaži Ambrela, a aktualni program na Brijunima, pa je to bila prilika za posjet tom otoku. U Areni su nakon festivalskog filma prikazivani, i to u ponoć, recentni svjetski blockbusteri, ‘Grof Monte Kristo’, ‘Gru i Malci: Neustrašivi špijun’, ‘Povedi me na Mjesec’, ‘Twister 2’… Gosti Festivala u pravilu bili su ekipe filmova prikazanih u glavnom i manjinskom programu, i s njima su se dan nakon projekcije vodili razgovori. Vođeni su i kritičarski dvoboji ‘točno u podne’ koji se mogu pogledati na You Tubeu…

Foto Robert Jukić

Film otvaranja bila je društvena kriminalistička drama ‘Svemu dođe kraj’ u režiji ljubimca pulske publike Rajka Grlića, koji je scenarij napisao u suradnji sa svojim dugogodišnjim suradnikom Ante Tomićem. Najboljim filmom zasluženo je proglašen film ‘Proslava’ redatelja Brune Ankovića koji je je osim Velike Zlatne Arene za najbolji film dobio i Zlatnu Arenu za scenarij (Jelena Paljan), Zlatnu Arenu za glavnu mušku ulogu (Bernard Tomić) i Zlatnu Arenu za fotografiju (Aleksandar Pavlović), a i najbolji je film po ocjeni kritičara i novinara Festivala s ocjenom 4,5. ‘Proslava’ je film traži koncentraciju publike. Dramaturški je smješten u nekoliko vremenskih nivoa, s radnjom koja skače u prošlost po desetak godina, da bi se u završnoj sceni vratila u ključnu godinu kada je sve počelo proslavom. Kakva je to bila proslava, možemo provjeriti u kinima kada dospije u njih.

Zlatnu Arenu za režiju dobio je redatelj i scenarist Silvester Kolbas za dugometražni dokumentarni film ‘Naša djeca’, u kojem svojim arhivskim snimkama pokazuje odnos sa svoje troje djece. Trebala je hrabrost prikazati svoj privatni život i probleme vezane za odrastanje djece na velikom ekranu (u ovom slučaju u INK-u). Podsjetimo, u natjecateljskom Glavnom programu bilo je 11 filmova, međutim, i ove godine ravnopravno se natječu dugometražni igrani, dokumentarni i animirani filmovi. Animiranih filmova nije bilo, a od dokumentarnih filmova selektiran je bio samo ‘Naša djeca’.

Ostale Zlatne Arene podijeljene su po sustavu ‘za svakog ponešto’ s napomenom da tri filma iz Glavnog programa nisu dobili ni ‘utješne’ Zlatne Arene. To su ‘Bosanski lonac’ Pave Marinkovića, ‘Žena s gumenim rukavicama’ Maria Šuline i ‘Frka’ Svebora Mihaela Jelića koji je ipak dobio Posebno priznanje u sklopu Nagrada Kino Mreže, za entuzijazam kojim je uz minimalna financijska sredstva snimljen ‘prilično solidan žanrovski film’.

Zlatnu Arenu za najbolju Hrvatsku manjinsku koprodukciju dobio je film ‘Domaćinstvo za početnike’ sjevernomakedonskog redatelja Zorana Stolevskog, a najbolji film po ocjeni kritike i novinara je dokumentarni ‘KIX’ mađarskog redateljskog dvojca Bálint Révész & Dávid Mikulán, ocjenjen s 4,8.

O nagradama Pulskog filmskog festivala možete pročitati na LINKU.

Robert Jukić
Kopenhagen, 20.07.2024.