Izvrstan “Pobješnjeli Max: Divlja cesta” vratio je redatelja Georgea Millera na scenu prije 7 godina, a njegov nastavak “Furiosa: Pobješnjeli Max Saga” dokazuje da je i u 79. godini života i dalje relevantan i inovativan redatelj. Stvorio je “Mad Max” franšizu još 1979. godine i daleko je dogurao od skromnog budžeta od svega 200.000 dolara za prvi film, do “Furiosinih” 168 milijuna. Unatoč manjku velikog uspjeha na svjetskim kino blagajnama (svega 600 milijuna dolara) od franšize je stvorio svojevrsni kultni fenomen.

Fotografiju ustupio Cineplexx

U filmu pratimo nastanak Furiose koja je s ostalim likovima predstavljena u “Divljoj cesti”. Kao djevojčicu otima ju horda predvođena Dementusom, da bi naposljetku završila u Citadeli pod vladavinom Besmrtnog Joe. Njih dvojica završe u borbi za dominaciju, dok Furiosa mora preživjeti izazove u postapokaliptičnoj pustoši, te stasati u osobu iz “Divlje ceste”.

Poput prijašnjeg filma i “Furiosa” posjeduje sirovu kinetičku energiju – prava je filmčina bez kočnica! Odlikuju ga frenetična montaža, isjeckani kadrovi, groteskni likovi, bizarna vozila, divlje jurnjave… Nije banalna eksploatacija dugovječne franšize zakukuljena u neinventivan koncept prequela (prednastavka), već solidan samostojeći film koji akcijom i estetikom plijeni pažnju punih dva sata. Ulogu mlade Furiose od Charlize Theron preuzela je Anya Taylor-Joy. Theron nakratko i vidimo u odjavnoj špici, u isječcima iz “Divlje ceste” koja se direktno nastavlja na “Furiosu”.

Jurnjave motorima, automobilima, kamionima, cisternama i kojekakvim mutacijama navedenih vozila, briljantni su spoj fizičkih i kompjuterskih efekata u kombinaciji s kaskaderskim prizorima. Jedna takva 15-minutna scena iziskivala je 200 kaskadera i skoro tromjesečno snimanje. U potpunosti dolaze do izražaja na gigantskom IMAX platnu, pa nije niti čudno što je prvog tjedna prikazivanja samo IMAX pridonio s čak 1/6 profita (postoji svega oko 1.700 IMAX dvorane u svijetu).

Iako je sve češći običaj filmove snimati u tzv. open matte tehnici (da pruža više slike na vrhu i dnu ekrana) za ekskluzivno prikazivanje u IMAX kinima, “Furiosa” ipak ima isti omjer stranica 2.39:1 kao i u regularnim kinima. Također, film nije sniman certificiranim IMAX kamerama, već je po običaju remasteriran IMAX DMR tehnologijom koja približava kontrast, saturaciju i detalje IMAX kvaliteti, nadilazeći prikazivačke mogućnosti običnih kino dvorana. Komplementarna narančasto-plava kombinacija pijeska i neba upečatljivo dominira filmom, kao i moćan surround zvuk (uključujući na stropu i bočno).

Posebno je miksan za zvučni sustav IMAX-a i zvuči fantastično kroz cijeli film i može se čuti gore-dolje bočno i na samom stropu. Ovdje ne pričam o banalno pojačanom zvuku od kojeg zvone uši, nego o moćnom zvučnom sustavu čiji dinamični rang omogućuje bombastičan zvuk bez distorzija. Tako gledatelji mogu osjetiti eksplozije, brundanje motora, pa i dijelove soundtracka u svojim tijelima bez neugode u ušima.

Tihoni Brčić