Izdavačka kuća V.B.Z. s veseljem Vas poziva na predstavljanje nove knjige

Branislav Glumac
Moj budući otac osjeća da ga gledam

Srijeda, 29. studenoga 2017. godine, u 19,30 sati
Knjižnica i čitaonica Bogdana Ogrizovića, Preradovićeva 5, Zagreb
Sudjeluju: Branislav Glumac, Velimir Visković, Nikola Petković, Zoran Ferić i Drago Glamuzina

Branislav Glumac
Moj budući otac osjeća da ga gledam

Uvez: Tvrdi uvez
Broj stranica: 188
Format: 12*20
ISBN: 978-953-304-905-2
Izdavač: V.B.Z. d.o.o.
Godina izdanja: 06/2017.
Cijena: 109.00 kn

Nakon četrdeset godina novelističke šutnje Branislav Glumac javlja se zbirkom kratkih priča ‘Moj budući otac osjeća da ga gledam’. Naslov zbirke dolazi od znakovite istoimene priče u kojoj se Glumac na sebi svojstven način obračunava s neuhvatljivim i nezaustavljivim protokom vremena.

Zbirku sačinjava deset priča rubnih žanrovskih granica i dvije monodrame raznovrsne tematike. Okupljene su oko motiva sjećanja, prolaznosti, Drugoga i načina na koji oblikuju ono što smatramo vlastitim identitetom. Jednostavne narativne linije ispletene su od pomno odabranog leksika i duhovitih neologizama.

Ono što Glumca čini drugačijim, neovisno o tome objavljuje li knjigu pjesama, zbirku priča, roman, monodramu, nije tek vizualno poigravanje s tekstom (interpunkcije, spacionirana slova) nego i vrlo (samo)ironijski pristup temi, motivu, jeziku; u propitkivanju sebstva i svijeta, u kritici društva, u anatomiji egzistencijalnoga, u seciranju vlastitog književnog stvaralaštva.

Uvijek kreativno zaigran, ne bježi od bufonerije na svoj način.

Branislav Glumac (10. VI. 1938). U Virovitici je 1957. završio gimnaziju; diplomirao studij jugoslavistike 1973. na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Od 1962. djeluje kao profesionalni književnik. Objavljuje pjesme, pripovijetke, novele, romane, drame te likovne i književne kritike u novinama i časopisima (Krugovi, Književnik, Polet, Vidik, Delo, Književne novine, Forum, Kolo, Republika, Savremenik, Telegram, 15 dana, Polja, Revija, Književna republika i dr.). Široku je popularnost stekao eksperimentalnim romanom ‘Zagrepčanka’ (1974), pisanim tehnikom struje svijesti. Uz doživljaje glavne junakinje, opisuje i sukob generacija.

[izvor informacije V.B.Z.]