Objavljujemo ovogodišnji filmski program Human Rights Film Festivala koji će se održati od 5. do 10. prosinca u kinu Europa i Studentskom centru u Zagrebu te od 8. do 12. prosinca 2016. u riječkom Art-kinu Croatia.

Filmska selekcija 14. HRFF-a
5. – 10. 12. 2016 @ kino Europa & Studentski centar, Zagreb
8. – 12.12.2016 @ Art-kino Croatia, Rijeka

76 minuta i 15 sekundi s Abbasom Kiarostamijem ; Ustupio HRFF
76 minuta i 15 sekundi s Abbasom Kiarostamijem ; Ustupio HRFF

Novitet ovogodišnjeg festivala je bogata programska linija u nedavno digitaliziranom MM centru što predstavlja svojevrsni povratak “korijenima”, u prostor Studentskog centra koji je bio dom prvim izdanjima HRFF-a.

Festival otvara novi dokumentarni film Wernera Herzoga “Lo and Behold” koji tematizira učinak Interneta, robotike, umjetne inteligencije i “interneta stvari” na živote ljudi. Prije toga prikazat ćemo kratki film Abbasa Kiarostamija “Take Me Home”.

Pogledajte kompletnu selekciju ovogodišnjeg Human Rights Film Festivala.

Špijunska škola: Alati umijeća međuljudskih odnosa
07. i 08. 12., 16-19h; 09.12., 14-17h @ MM centar (Savska 25)

U sklopu Human Rights Film Festivala održava se i radionica, odnosno špijunska škola “Alati umijeća međuljudskih odnosa”

Kazališna redateljica Tea Tupajić započela je 2013. godine rad na projektu “Umjetnost obmane” u kojem se bavi usporedbom rada agenta tajne službe i rada umjetnika. Koristeći obmanu kao glavno oruđe, tajne su službe razvile tehnike kao što su emocionalna manipulacija, implantacija motivacije, i slične psihološke igre u znanstveno preciznu umjetnost međuljudske interakcije. Kao suradnike u projektu Tupajić poziva aktivne i bivše agente izraelskih tajnih službi Mossad i Shin Bet, te s njima istražuje paletu vještina, tehnika i nužne virtuoznosti potrebne za njihov rad.

Špijunska škola “Alati umijeća međuljudskih odnosa” je zasnovana na alatima vještina međuljudskih odnosa koje je Tupajić prikupila u toku dvije godine istraživanja. Tokom tog procesa stekla je uvide ne samo u palete vještina, već i u vježbe koje su stvorile generacije obavještajaca, te koje se koriste u obavještajnim centrima za regrutiranje i obuku. Neke od tih vježbi slične su vježbama koje se primjenjuju u sklopu obrazovanja za izvođačke umjetnosti.

Većinu vježbi su izvorno osmislile Izraelske tajne službe, te su kasnije bile preuzete od strane drugih stranih obavještajnih agencija. U jeku terorističkih napada u Francuskoj i Belgiji, Izrael izvozi metode svojih tajnih službi europskim obavještajnim agencijama, te prenosi koncepte izgradnje obavještajnih mreža, sigurnosne arhitekture javnih i privatnih prostora, predviđanja osumnjičenika za terorizam, preventivnih provjera imigranata i sl.

Vježbe su usredotočene na:
– razvoj osobne komunikacije, improvizaciju, razvoj odnosa i druge psihološke vještine svakog sudionika
– vještine izgradnje grupne dinamike
– pribavljanje podataka kroz razgovor ili ispitivanje
– osnove izgradnje i održavanja izmišljenih paravana i situacija
– osnovno izvođenje operacija u urbanim okolinama
– koreografija grupnih akcija (praćenje osobe, neprimjetnost) izvedenih u javnom prostoru

Radionica počinje prvom vježbom u svakom obavještajnom obrazovnom centru. Upute su sljedeće: Uđite u stambenu zgradu. Vaš zadatak je uvjeriti osobu koja živi u stanu da vam dopusti pristup svom balkonu. Vaš partner koji vas čeka vani mora vas fotografirati na tom balkonu.

Tokom 3 dana sudionici će proći niz osnovnih i naprednih vježbi. Većina vježbi izvodi se neprimjetno i nenajavljeno u javnom prostoru. Radionica je otvorena grupama od po 20 sudionika, dok su posjetitelji i “publika” dobrodošli promatrati radionicu u svakom trenutku.

Obavještajne agencije su instrumenti ratovanja. Njihove metode možda nisu usmjerene na velike brojeve ljudskih žrtava (uzmimo kao primjer Hladni rat, zlatno doba obavještajnog djelovanja, koji je u usporedbi s drugim ratnim razdobljima sličnih razmjera imao relativno mali broj žrtava), no jednako su umiješane u razne sukobe. Cilj ove radionice je preispitati, staviti u novi kontekst, te preuzeti te vještine i metode, te pronaći za njih nove, mirnodopske upotrebe.

Za sudjelovanje na radionici potrebno je poslati prijavu na ttupajic@gmail.com.

Više o radionici ovdje.

[izvor informacije Human Rights Film Festival]