Atomski zdesna
Atomski zdesna (2014.)
Delirium, 2014.
Trajanje: 94 min.
Format: 2,35:1
Color: Color
Zvuk: Dolby SR
Redatelj: Srđan Dragojević
Glume: Srđan Todorović, Tanja Ribič, Bojan Navojec, Zoran Cvijanović, Milutin Karadžić, Brane Sturbej, Ana Kostovska, Nataša Janjić, Mira Banjac, Miloš Samolov, Branko Đurić, Hristina Popović, Isidora Simijonović, Goran Navojec, Mladen Nevelić

Atomski zdesna – www.danubeogradu.rs
Atomski zdesna – IMDb

Sjećam se kada sam prije nešto više od dvadeset godina dobio pozivnicu u jedan od zagrebačkih nižekategoriziranih hotela na promociju Time-Sharinga. Ekipa Engleza na cockneyu držala je predavanje o prednostima kupovanja apartamana u nekoj udaljenoj egzotičnoj zemlji tipa Havaji, koji se mogao koristiti tjedan dana godišnje. Svako od prisutnih imao je za stolom svojeg agenta koji ga je dodatno nagovarao na kupnju. O prikrivenim troškovima nitko nije tada govorio, to su saznali naknadno oni koji su se kojim slučajem odlučili na tu investiciju od cca tridesetak tisuća njemačkih maraka. Postalo je jasno zašto su u oglasima mnogi hitno prodavali svoj ‘share’ time-sharing apartmana…

Atomski zdesna ; Ustupio Blitz

Atomski zdesna ; Ustupio Blitz

Najnoviji film Srđana Dragojevića ‘Atomski zdesna’, bavi se tom tematikom. Da li su se takve stvari sa zakašnjenjem sada počele događati u Srbiji, ne znam, ali ako i jesu, postale su sofisticiranije od izravnog marketingiranja koje sam opisao u uvodu teksta. Grupica raznoraznih ‘sretnika’ iz državica ex-Jugoslavije dolazi na sedmodnevni besplatni odmor s punim pansionom u hotel na Jadranu gdje će im šarolika ekipa prodavača pokušavati prodati ‘time-sharing’ apartmane. Tu su i posebne stimulacije za prodaju, a oni koji ne uspiju ostvariti prodaju dobit će otkaz…

Srđan Dragojević autor je filmova Mi nismo anđeli’ (1992.), ‘Lepa sela lepo gore’ (1996.), ‘Rane’ (1998.), ‘Mi nismo anđeli 2’ (2005.), ‘Sveti Georgije ubija aždahu’ (2009.) i ‘Parada’ (2011.). Tema novog filma izaziva pažnju zbog prikaza novih kapitalističkih odnosa koji su ubrzano nastali na ovim područjima, u kojima se (ponosno) propagira kako više ništa nije besplatno, a pogotovo ne ljetovanje. U prvim kadrovima prikazuje se kako je to bilo za vrijeme socijalističke Jugoslavije, kada su svi mogli ići na more. A sada to mogu samo odabarani…

Priča s prodajom magle, to jest apartmana, isforsirana je ponavljanjem i stereotipnim komičnim situacijama koje u konačnici i nisu smiješne, a pogotovo uvjerljive, a likovi su karikirani, što smo već vidjeli u prethodnoj ‘Paradi’. ‘Atomski zdesna’ pokušaj je društvenokritičkog filma koji pokušava biti i zabavan. Kao da se redatelj nije usudio napraviti film koji bi na pravi način progovorio o problemu, a zna se da je to sveopće siromaštvo u kojem razni manipulatori upravo od bjednika uzimaju ono što im je preostalo. Dragojevićevo viđenje samo je na tragu društvenog i umjetničkog angažmana po pitanju tranzicijske problematike, koje će možda biti zanimljivo u matičnoj zemlji.

Robert Jukić, Zg, 15.04.2014.