Pariz, 5. travnja – Na forumu Budućnost kulture, budućnost Europe, koji se u organizaciji Francuskog ministarstva kulture i komunikacija održava tijekom 4. i 5. travnja u pariškom Nacionalnom kazalištu Chaillot, europski filmaši otvorenim su pismom skrenuli pozornost na stanje kulture i njezine mogućnosti u digitalnom dobu.
Kulturno stvaralaštvo nezaobilazan je dio europske ekonomije – stav je to koji su u sklopu foruma Budućnost kulture, budućnost Europe iznijeli europski političari i filmaši zabrinuti nad stanjem kulture u zemljama Europske unije, posebice zbog činjenice da su kuturne djelatnosti bile među prvim žrtvama smanjenja proračuna. „Već stoljećima naš je kontinent prostor stvaranja u kojem napreduju kreativost, raznolikost i originalnost. No danas se postavlja pitanje: je li učinjeno dovoljno kako bi se osiguralo da Europa i dalje ostaje zemlja slobode i vitalnosti kreacije,“ izjavljuju potpisnici otvorenog pisma, među kojima i svjetski poznati autori Stephen Frears, Peter Brook, Costa-Gavras, Luc Dardenne, Jean-Michel Jarre, Volker Schlöndorff, Béla Tarr, Joachim Trier i mnogi drugi.
U otvorenom pismu filmaši su podsjetili na nedavnu mobilizaciju europske kulturne i političke javnosti do koje je došlo u svibnju i lipnju prošle godine uoči početka trgovinskih pregovora između Europske unije i SAD-a, a čiji je cilj bio izuzeće audiovizualnih djelatnosti (filma, televizije ionline usluga) iz trgovačkih pregovora. „Kultura je važan dio europskog bogatstva i potiče stvaranje novih radnih mjesta; ona je izvor kohezije za naše tvrtke i temelj izgradnje europskog identiteta. Riskiranje, predanost i slobodu umjetničke geste treba poduprijeti i ohrabriti.“
Filmaši su istaknuli da je snaga europske kulture upravo u njezinoj raznolikosti te da digitalna revolucija, koja je u posljednjih nekoliko godina zahvatila sve segmente kulturnog stvaralaštva, a posebice njezin audiovizualni sektor, prilika za rast svim uključenim stranama. „Uvjereni smo da je digitalna revolucija prilika za daljnji razvoj umjetničkih djela, kao i da djela kulture predstavljaju gorivo i kisik za daljnji razvoj digitalnog medija. To je moguće pod uvjetom da njihov razvoj nije zakočen monopolizacijom te da u Europi i dalje na snazi ostanu pravila za održavanje dvaju trajnih principa kojima se pomaže stvaralaštvo: prikazivači trebaju sudjelovati u financiranju stvaralaštva; na kulturalna dobra i usluge trebaju se primijenjivati specifične porezne olakšice.“
Filmaši ističu da se radi o pitanju koje je ključno za modernizaciju kulturnih politika te da bi u sufinanciranju kreativnih industrija trebali jednako sudjelovati radijske i televizijske postaje, ali i internetske prikazivačke tvrtke koje bi, s postojećim zakonima, mogle ostvariti monopol na europskom tržištu. „Uključivanje internetskih tvrtki u sufinanciranje kreativnih industrija pitanje je pravednosti između svih emitera i prikazivača kulturnih radova te izazov za budućnost.“
U zaključku pisma navodi se niz očekivanja od čelnika Europske komisije da se u budućnosti proaktivno zalaže za poticanje razvoja i raznolikosti umjetničkog stvaralaštva i u digitalnom dobu. Cjeloviti tekst pisma pročitajte na ovoj poveznici.
Organizatorica foruma – francuska ministrica kulture i komunikacija Aurélie Filippetti, podržala je ove prijedloge. „U vremenu kada Europa više nego ikad treba konkretne oblike solidarnosti i povezanosti sa svojim građanima, uvjerena sam da se one mogu osnažiti kroz umjetnost i kulturu. Ali kultura je više od političkog izazova: ona je ujedno i ekonomski izazov za Europu. S 3,3% GDP-a i 6,7 milijuna radnih mjesta na kontinentu, kulturne industrije predstavljaju vitalno dobro globalne ekonomije, koje se temelji na inovaciji i stvaranju.“
Više o inicijativi za kulturalno izuzeće uoči trgovinskih pregovora između EU i SAD-a pročitajte u sljedećim člancima:
Europski parlament zahtijeva izuzeće filma, televizije i online usluga iz trgovinskih pregovora
Vijeće ministara postiglo kompromis oko filma, televizije i online usluga!
[izvor informacije HAVC]