Izložba KLASIČNI RIM NA TLU HRVATSKE [osvrt Ada Jukić]
Galerija Klovićevi dvori, Zagreb
Otvorenje: 27. ožujka 2014.
Trajanje Izložbe do 25. svibnja 2014.
Koncepcija: Jasminka Poklečki Stošić
Kustosice: Ana Medić i Danijela Marković
Stručna suradnica: Marina Šegvić
Osobni dojam
Jedna od prednosti statusa medija u području kulture mogućnost je uvida u kulturne događaje prije njihovog službenog početka (uz pogled sa strane i iza kulisa). Na press konferencijama najavljuju se izložbe, koncerti i festivali i taj razmak između očekivanog kulturnog sadržaja i užitka njegove realizacije predstavlja prednost koju predstavnici medija imaju i pred uzvanicima koji se pozivaju na promocije i premijere. I kad se te dvije uloge ‘poklapaju’, prednost imaju prvi.
Neposredno prije otvorenja izložbe Klasični Rim na tlu Hrvatske, prije uobičajenog uzbuđenja otvorenja s pozdravnim govorima i akustičkom interakcijom publike, imali smo priliku u koncentraciji izložbenog prostora, uz stručno vodstvo, pregledati postav Izložbe i time ostvariti osobni dojam koji možemo prenijeti onima ‘koji nas čitaju’.
Autorski izbor
Izložba je ugodno impresivna. I to ne samo (ili prvenstveno) svojom monumentalnošću, brojem izložaka, množinom primjera spomenika klasične antičke kulture u području arhitekture, urbanizma i skulpture (kojih ima toliko da bi se moglo ispuniti i mnogostruko veći prostor), već svojim izborom, rasporedom, strukturom. Izabrati reprezentativni uzorak (cca 150 ) izložaka iz golemog raspoloživog fundusa umjetnina koje obuhvaća široka tema Izložbe, težak je zadatak, s pritiskom znanstvene, stručne, ali i društvene odgovornosti. Za svaki izloženi spomenik, potrebni su argumenti koji opravdavaju njegovu poziciju u odnosu na ‘oportunitetne gubitke’, to jest one spomenike koji su mogli biti na njegovu mjestu. I taj autorski izbor je učinjen, čineći raznovrsnu, ali strukturiranu cjelinu.
Struktura Izložbe
Raspored izložaka u tematske, prostorne i vremenske cjeline koncepcijski prati ritmički raspored prostorija Galerije Klović, a u učinkovitoj prezentaciji iskorišteni su i hodnici za ilustracije arhitektonskih i urbanističkih tema. U sukcesivnom nizu predstavljeni su spomenici Istre, Dalmacije i Panonije, a u tematskim cjelinama, među ostalim, znameniti rimski portreti, rimska božanstva, koja amalgamiraju s lokalnim, nadgrobni spomenici, arhitektonska plastika.. Svjetlo izložbenog prostora i (osobito) glazba, generiraju osobitu, gotovo nadrealističnu atmosferu vremenske distance i refleksije.
Ekskluzivni projekt
U ujednačeno dojmljivoj kompoziciji izložaka, napose skulptura, primjerice, uz kip Minerve iz Varaždinskih Toplica, glavu Solinjanke ili dragocjene ulomke Apolonova kipa, ekskluzivni projekt Izložbe je postava cjelovite skulpture Livije, za koju je, uz tijelo nađeno u Naroni, bila potrebna posudba glave iz Ashmolean Museuma u Oxfordu. Kako je dospjela tamo (zamijenjena za šešir svjetskog arheologa), prije je tragična nego komična priča o daklekosežnosti posljedica nepoznavanja (vlastitih) neprocjenjivih vrijednosti. Tragična priča ove razjedinjene skulpture još nije doživjela katarzu, ali ukupan dojam Izložbe je optimističan. Ono što je ‘Klasični Rim na tlu Hrvatske’ ostavio, treba čuvati i pogledati u reprezentativnom izboru ove Izložbe. A napose, senzibilizirati generacije globalizacije ere za vrijednosti autohtonog stvaralaštva i baštine.
Katalog
Izložbu prati reprezentativno izdanje Kataloga, s tekstovima relevantnih stručnjaka za pojedine segmente i aspekte Teme te kvalitetnim ilustracijama. Zahvaljujemo Galeriji Klović na recenzentskom primjerku.
Ada Jukić, U Zagrebu, 28. ožujka, 2014.
[preneseno s web stranice www.arheologija.hr]